Farmy fotowoltaiczne zwiększają wartość ziemi?
- W momencie, kiedy rolnik posiada już grunt, który ma zabezpieczone warunki i powstaje na nim farma, jego wartość znacząco rośnie. Grunt ten zyskuje potencjał inwestycyjny - mówi Magdalena Stępnowska, koordynator zespołu w firmie Green Genius.
- Nie ma się absolutnie czego obawiać. W momencie, kiedy działka rolna zmienia swoje przeznaczenie na potrzeby wybudowania farmy fotowoltaicznej, staje się ziemią inwestycyjną, ponieważ powstanie na niej inwestycja warta miliony. Wybudowanie farmy na jednym hektarze to wydatek rzędu nawet 3 milionów złotych - zaznacza Stępnowska. Dzierżawa nie wyklucza też możliwości sprzedaży ziemi przez rolnika w trakcie trwania długiego - 29-letniego jej okresu. - Zastanawiając się nad sprzedażą ziemi rolnej, trzeba mieć świadomość, że wartość jaką uzyskałby rolnik ze sprzedaży gruntu zwróci się w ciągu kilku lat trwania dzierżawy gruntu pod farmę fotowoltaiczną. To warto podkreślić - tłumaczy przedstawicielka firmy Green Genius, zaznaczając, że wielu rolników nie zdaje sobie z tego sprawy. - Gospodarze często chcą sprzedawać ziemię tu i teraz. Mają powiedzmy działkę kilkuhektarową i sprzedają ją za kwotę, którą mogą uzyskać w ciągu kilku lat z dzierżawy, niczym się nie przejmując i nie wkładając wysiłku w jej uprawę. Patrząc w ten sposób, sprzedaż w żadnym stopniu się nie opłaca, bo czynsz za dzierżawę otrzymujemy przez 29 lat, a po tym okresie działka nadal należy do właścicieli, którzy oddali grunt pod dzierżawę i mogą ją sprzedać czy dalej dzierżawić. Sprzedaż można więc rozpatrywać tylko, kiedy ma się rzeczywiście nóż na gardle, ale my też, podejmując temat dzierżawy, wpłacamy właścicielom gruntu kaucję, zabezpieczając ich - podkreśla przedstawicielka firmy Green Genius.
Można sprzedać w trakcie trwania dzierżawy
Ekspertka zaznacza, że rolnik może bez problemu sprzedać ziemię podczas trwania okresu dzierżawy pod farmę fotowoltaiczną. Dla dzierżawiącej działkę firmy nie sprawi to żadnego problemu. - My nie ingerujemy w to, co rolnicy robią ze swoją ziemią. Firma, która dzierżawi, bez problemu może zmienić właściciela. Generalnie wygląda to tak, że jak właściciel sprzedaje grunt, to dzierżawa trwa dalej z mocy prawa i nabywca nieruchowości staje się wydzierżawiającym bez konieczności podejmowania jakichkolwiek czynności. Jeśli jednak nowemu właścicielowi z jakiegoś powodu będzie zależało, żeby to potwierdzić w aneksie, to oczywiście nie ma problemu, ale nie jest to wymagane - tłumaczy Magdalena Stępnowska, zaznaczając, że pojawia się wielu chętnych na tego typu inwestycje rolników. - Dla wielu inwestorów to łakomy kąsek, jeżeli widzą, że będą mogli ulokować kapitał w perspektywie 29 lat z gwarantowanym dochodem - podsumowuje.
ZOBACZ TAKŻE: