Europejskie Fundusze dla Rybactwa. Co ustalono?
23 stycznia odbyły się spotkania konsultacyjne dotyczące zmian w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa (FER) oraz wdrażania Priorytetu 1. programu Europejskie Fundusze dla Rybactwa na lata 2021-2027.
Jakie zmiany przewidywane są w Programie Europejskich Funduszy dla Rybactwa?
Podczas spotkania rozmawiano o kilku ważnych sprawach związanych z przygotowaniami do Programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027.
- poruszono kwestię zmian w harmonogramie naborów, czyli terminów, w których będą przyjmowane wnioski o wsparcie
- omówiono propozycje zmian w samym programie, aby przesunąć pewną część środków na rekompensaty związane z ochroną środowiska wodnego.
- dyskutowano na temat sposobu wypłaty ewentualnych rekompensat za szkody wyrządzane przez kormorany na stawach hodowlanych.
Kolejne spotkanie miało miejsce w celu ustalenia i doprecyzowania warunków przyznawania pomocy w ramach Priorytetu 1. Europejskich Funduszy dla Rybactwa, zwłaszcza dla "Tymczasowego zaprzestania działalności połowowej".
- Ustalono, że stawka dzienna za każdy dzień zaprzestania działalności połowowej będzie jednakowa dla wszystkich segmentów floty rybackiej. Podczas konsultacji podjęto również decyzję o relokacji niektórych środków, np. z działania „Zwiększenie efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji CO2” do działania „Dywersyfikacja działalności rybackiej” - podaje MRiRW.
Na spotkaniu uczestnicy omówili szczegóły dotyczące udziału w naborach dla "Dywersyfikacji i tymczasowego zaprzestania działalności połowowej". Zaproponowano, aby nabory dla "Kapitału ludzkiego" odbywały się co pół roku. Zatwierdzono przeniesienie naborów na dofinansowania dla "Dywersyfikacji działalności rybackiej" z lutego na sierpień 2024 r., dając więcej czasu na przygotowanie wniosków.
Przeczytaj także: Polskie rolnictwo zagrożone? Minister: Protesty były w słusznej sprawie
- Tagi:
- Rybactwo