Ekoschematy obszarowe 2024 [ZMIANY, STAWKI]
Przypomnijmy: w marcu rozpoczęła się wypłata ekoschematów obszarowych oraz płatności bezpośrednich dla rolników ubiegających się o ekoschematy obszarowe za rok 2023.
O stanie realizacji wypłat - piszemy na bieżąco na naszych łamach.
Ekoschematy obszarowe 2024. Jakie są zmiany?
Warto jednak pamiętać o zmianach, jakie dotyczą ekoschematów od roku 2024.
Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje, przygotowane przez Departament Płatności Bezpośrednich Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zmiany w ekoschametach. GAEC 4 (Ustanowienie stref buforowych wzdłuż cieków wodnych)
Zmiana brzmienia normy GAEC 4 jest związana ze zmianą ustawy z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu i polega na uzupełnieniu definicji o każdą inną substancję zawierającą związek lub związki azotu rolniczo wykorzystywaną w celu zwiększenia wzrostu roślinności.
Taka definicja obejmuje m.in. produkty pofermentacyjne, pozostałości z gospodarstw rybackich, odchody zwierzęce oraz osady ściekowe wchodzące w zakres programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu.
Zmiany w ekoschametach. GAEC 7 (Zmianowanie i dywersyfikacja upraw na gruntach ornych)
W GAEC 7 doprecyzowano wymóg prowadzenia takiej samej uprawy na potrzeby zmianowania nie dłużej niż przez 3 lata, począwszy od roku 2023.
Oznacza to, że w 2026 r. taka sama uprawa w plonie głównym na tej samej działce rolnej w ramach całego gospodarstwa nie może się powtórzyć.
GAEC 7 (Zmianowanie i dywersyfikacja upraw na gruntach ornych). GAEC 8 (Minimalny udział powierzchni GO przeznaczonych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne, zachowanie elementów krajobrazu oraz zakaz przycinania drzew i żywopłotów w okresie lęgowym ptaków)
Dodano tu przepis o prowadzeniu rejestru zabiegów agrotechnicznych lub posiadaniu innej dokumentacji zawierających m.in. numer działki ewidencyjnej, oznaczenie działki rolnej, informacje o wykonanych zabiegach.
Ponadto warto pamiętać o rezygnacji z obowiązku składania oświadczenia o dacie, w przypadku:
- wsiewki śródplonowej – zbioru uprawy w plonie głównym w terminie 7 dni od dnia zbioru tej uprawy;
- międzyplonu ścierniskowego - wysiewu tego międzyplonu w terminie 7 dni od dnia jego wysiewu.
GAEC 8 (Minimalny udział powierzchni GO przeznaczonych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne, zachowanie elementów krajobrazu oraz zakaz przycinania drzew i żywopłotów w okresie lęgowym ptaków)
Rozporządzenie Komisji w sprawie częściowego odstąpienia od GAEC 8 (ugorowanie 4%) weszło w życie 14 lutego br. i obowiązuje od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r.
Przewiduje:
- umożliwienie rolnikom i innym beneficjentom spełnienia tej normy poprzez przeznaczenie minimalnego udziału co najmniej 4% GO na poziomie gospodarstwa na obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane lub uprawy wiążące azot lub międzyplony;
- międzyplony i uprawy wiążące azot są uprawiane bez stosowania środków ochrony roślin;
- w odniesieniu do międzyplonów współczynnik ważenia wynosi 1.
Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi – zmiany w praktykach:
Ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt:
- nałożenie na ARiMR obowiązku wzywania rolników w przypadku, jeżeli nie złożyli oświadczenia na potrzeby realizacji tej praktyki (dotyczy zwierząt gatunku alpaka, daniel, jeleń szlachetny, lama, osioł i muł).
Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe:
- doprecyzowanie, że na potrzeby realizacji międzyplonów w ramach praktyki stosowana może być forma jara lub ozima roślin tworzących mieszankę międzyplonu ozimego;
- w przypadku wsiewki śródplonowej rezygnacja z obowiązku składania oświadczenia o dacie zbioru uprawy w plonie głównym w terminie 7 dni od dnia zbioru tej uprawy na rzecz prowadzenia rejestru zabiegów agrotechnicznych.
Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia:
- w wariancie dotyczącym wapnowania rezygnacja z obowiązku składania oświadczenia, że rolnik nie otrzymał decyzji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie przyznania dofinansowania na zakup nawozu wapniowego.
Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi – zmiany w praktykach:
Wymieszanie obornika na GO w terminie 12 godzin od jego aplikacji
Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo:
- utrzymanie możliwości weryfikacji realizacji ww. praktyk poprzez składanie oświadczenia o wykonaniu praktyk również w kolejnych latach wdrażania ekoschematów, w sytuacji jeżeli rolnik nie będzie mógł wykonać zdjęcia geotagowanego – rezygnacja z obowiązku prowadzenia rejestru;
- wprowadzenie odstępstwa umożliwiającego złożenie oświadczenia lub zdjęcia geotagowanego o wykonaniu praktyk do 30 listopada, jeżeli mają zastosowanie przesłanki, których mowa w „Programie działań” (sytuacje uniemożliwiające dokonanie zbiorów lub nawożenia z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe) - dotyczy tylko GO;
- nałożenie na ARiMR obowiązku wzywania rolników w przypadku, jeżeli nie złożył oświadczenia/zdjęcia geotagowanego na potrzeby realizacji tych praktyk
Ekoschemat Integrowana Produkcja Roślin
- Doprecyzowanie, że płatności są przyznawane również, jeżeli małżonek rolnika prowadzi uprawy roślin zgodnie z metodykami integrowanej produkcji roślin.
Ekoschemat Biologiczna ochrona upraw
- Obok prowadzenia rejestru zabiegów agrotechnicznych dopuszczone jest prowadzenie innej dokumentacji zawierającej informacje potwierdzając realizację ekoschematu
W praktykach ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi:
- międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe,
- opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia,
- uproszczone systemy uprawy,
- wymieszanie słomy z glebą
Doszczegółowiono zakres informacji, jakie mają się znaleźć w rejestrze zabiegów agrotechnicznych oraz wprowadzono możliwość posiadania innej dokumentacji potwierdzającej realizację wymogów w ramach praktyki, która będzie zawierała m.in. takie informacje jak:
- numer działki ewidencyjnej oraz oznaczenie działki rolnej,
- wielkość powierzchni uprawy,
- datę i rodzaj wykonanych zabiegów agrotechnicznych, rodzaj uprawy
Ekoschematy. Jak wygląda wypłata płatności za rok 2023.
Przypomnijmy: wnioski o przyznanie płatności w ramach ekoschematów obszarowych za rok 2023 złożyło ok. 412 tys. rolników, natomiast łącznie z ekoschematem Dobrostan zwierząt złożonych zostało ok. 440 tys. wniosków.
W pierwszej kolejności wypłata obejmie tych rolników, którzy nie ubiegali się o płatności w ramach ekoschematu Dobrostanu zwierząt (340 tys. rolników);
Stawki ekoschematów
O nowych stawkach za ekoschematy, które są wyższe od wcześniej planowanych pisaliśmy TUTAJ.
Poniżej prezentujemy ponadto dane przygotowane przez MRiRW:
- Ekstensywne użytkowanie trwałych użytków zielonych z obsadą zwierząt: 524,45 zł/ha
- Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe: 524,45 zł/ha
- Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia: a) w wariancie podstawowym: 104,89 zł/ha
- Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia: b) w wariancie z wapnowaniem: 314,67 zł/ha
- Zróżnicowana struktura upraw: 314,67 zł/ha
- Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji: 209,78 zł/ha
- Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo: 314,67 zł/ha
- Uproszczone systemy uprawy: 419,56 zł/ha
- Wymieszanie słomy z glebą: 209,78 zł/ha
- Obszary z roślinami miododajnym: 1256,77 zł/ha
- Integrowana Produkcja Roślina: 1363,77 zł/ha
- Biologiczna ochrona upraw: 419,64 zł/ha
- Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych: 292,27 zł/ha
CZYTAJ TAKŻE: 50 tys. rolników złożyło już ten wniosek. Czas mija 15 maja