Ekoschematowy koktajl niewiedzy
Rolnictwo to kluczowa część naszego kraju, zapewniająca nam bezpieczeństwo żywnościowe. Wspieranie sektora rolniczego poprzez ułatwienia administracyjne z pewnością przyniosłoby korzyści nie tylko dla rolników, ale również dla całego społeczeństwa. Tymczasem działania aparatu państwowego są - można domniemywać - zgoła odmienne.
Analiza bieżącej kampanii
Wielkopolska Izba Rolnicza co pewien czas analizuje tegoroczną kampanię. Jak wynika z zestawienia na dzień 10 maja, wnioski w całym kraju złożyło 581 089 rolników, czyli około połowa uprawnionych gospodarstw rolnych. Gorzej przedstawia się sytuacja ze złożonymi wnioskami o ekoschematy. Biorąc pod uwagę, że właśnie teraz kończyłby się pierwszy z wyznaczonych terminów składania wniosków, to sytuacja wyglądałaby dramatycznie.
- W ramach złożonych wniosków, rolnicy wnioskują o 199 565 ekoschematy. Gdyby założyć, że jeden wniosek to jeden ekoschemat, to odsetek rolników ubiegających się o ekoschematy wyniósłby 34,30 %. W rzeczywistości ten odsetek może być mniejszy, ponieważ zgodne z zasadami ekoschematy można łączyć, i jeden wniosek może zawierać ich więcej - analizuje sytuację Wielkopolska Izba Rolnicza.
Gdyby odnieść liczbę wnioskujących o ekoschematy do ogólnej liczby uprawnionych gospodarstw rolnych, to moglibyśmy stwierdzić, że niespełna 17% rolników w Polsce składając swoje wnioski jest zainteresowana realizacją ekoschematów. I to wyliczenie jeszcze jest optymistyczne, bo jak zauważa Wielkopolska Izba Rolnicza - powtórzmy raz jeszcze - w rzeczywistości ten odsetek może być mniejszy, ponieważ zgodne z zasadami ekoschematy można łączyć, i jeden wniosek może zawierać ich więcej.
KRIR dobitnie punktuje niedociągnięcia
Stanowisko Krajowej Rady Izb Rolniczych opublikowała Zachodniopomorska Izba Rolnicza. W liście z 10 maja skierowanym do ministra rolnictwa KRIR podkreśla, że minął już miesiąc kampanii składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich
oraz płatności obszarowych w ramach II filara WPR, a w dalszym ciągu doradcy rolniczy sygnalizują problemy. Oto zagadnienia, które niepokoją doradców:
- nie weszły w życie wszystkie niezbędne rozporządzenia. Brak przepisów prawnych rzutuje na brak możliwości wykonania wymagań w nich zawartych. Ponadto wątpliwości w interpretacji zapisów zawartych w obowiązujących aktach prawych często do chwili obecnej nie zostały wyjaśnione.
- ARiMR nie udostępniła jeszcze wszelkich niezbędnych wzorów druków - wydłuża to czas pracy, ponieważ doradca nie jest w stanie dołączyć do wniosku wszelkich wymaganych załączników, a termin ich dołączenia skraca się z każdym dniem;
- Centrum Doradztwa Rolniczego nie przygotowało aplikacji do sporządzania planów działalności rolnośrodowiskowo-klimatycznych i ekologicznych termin na dołączenie do wniosku stron z planu działalności upływa, a doradcy nie mają możliwości ich przygotowania;
- CDR wraz z Instytutem Technologiczno-Przyrodniczym w Falentach nie opracowało aplikacji do sporządzania ekspertyz przyrodniczych, jak również metodyki sporządzania ekspertyz siedliskowych (metodyka ekspertyz ornitologicznych została upubliczniona dopiero 07.04) - brak powyższych narzędzi znacząco utrudnia, a niekiedy uniemożliwia terminowe wykonanie ekspertyz przyrodniczych;
- szkolenia prowadzone przez MRiRW oraz CDR bazowały w większości na założeniach lub projektach. W związku z tym na szkoleniach podawano wiele niepewnych informacji;
- działanie aplikacji eWniosekPlus - aplikacja działa bardzo słabo i niepoprawnie lub nie działa wcale. Uniemożliwia to pracę przy przygotowywaniu wniosków;
Trudna rola doradców rolniczych
KRIR podkreśla, że doradca rolniczy w roku 2023 został postawiony w bardzo niezręcznej sytuacji.
- To doradca jest pierwszą osobą, do której rolnik kieruje swoje pytania. Na wiele z tych pytań doradca nie może udzielić odpowiedzi, bądź odpowiedź ta jest niepewna. Nie wynika to jednak z winy doradcy. W świetle ogromu zmian, jakie wprowadza przyjęcie PS WPR 2023-2027, brak terminowego przygotowania legislacyjnego i wykonawczego jest działaniem na szkodę doradztwa rolniczego, a przede wszystkim ucierpią na tej sytuacji rolnicy - alarmuje KRIR.
Apel o zrozumienie powagi sytuacji?
KRIR pozytywnie oceniła przedłużenie terminu składania wniosków do 30 czerwca - jednak nadal nie ma gwarancji, że wnioski będą składane zgodne z przepisami. Przedstawiając swoje stanowisko Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa o jak najszybsze opublikowanie przepisów oraz udostępnienie dokumentów i narzędzi niezbędnych do prawidłowego złożenia wniosków.
Ekoschematy. Jaka piękna katastrofa
Bohater filmu "Grek Zorba", na widok walącej się w gruzy wznoszonej przez niego kopalni zawołał do szefa: „Widziałeś kiedyś taką piękną katastrofę?” Mimo że stracił on wszystko - nie stracił wiary. Czy tak samo może powiedzieć polski rolnik o nowej polityce rolnej, o ekoschematach - czy właśnie jesteśmy świadkami pięknej katastrofy ekoschematów? Szerzej na ten temat rzeczytasz tutaj - kliknij proszę.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.