Większe gospodarstwa muszą pamiętać o tej dacie. Inaczej trzeba zwrócić dopłatę
![](/media/cache/29/e5/29e5949df39cd495a8631fe6e0916d68.jpg)
To bardzo ważna informacja dla wielu dużych gospodarstw rolnych, którzy zatrudniają na co dzień pracowników i są według prawa traktowani jako mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa.
Dopłaty do prądu. Ważna informacja dla dużych gospodarstw
Przypomnijmy: o sprawie pisaliśmy już wcześniej na naszych łamach - temat opisywała szeroko "Rzeczpospolita". Mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy do końca lutego nie rozliczą się z otrzymanej w drugim półroczu ubiegłego roku pomocy publicznej - w postaci niższych cen prądu - będą musieli zwrócić dopłaty wraz z odsetkami.
A trzeba pamiętać, że sprawa dotyczy także rolników - a konkretniej większych gospodarstw rolnych.
Które gospodarstwa, według prawa, są traktowane jako mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwo?
Jak przypomina resort rolnictwa, gospodarstwa rolne są:
- mikroprzedsiębiorstwami, jeżeli w gospodarstwie jest zatrudnionych mniej niż 10 pracowników i roczny obrót nie przekracza równowartości 2 mln euro;
- małymi przedsiębiorstwami, jeżeli w gospodarstwie jest zatrudnionych mniej niż 50 pracowników i roczny obrót nie przekracza równowartości 10 mln euro;
- średnimi przedsiębiorstwami, jeżeli w gospodarstwie jest mniej niż 250 pracowników i roczny obrót nie przekracza równowartości 50 mln euro lub bilans roczny nie przekracza równowartości 43 mln euro.
Dopłaty do prądu. Ministerstwo przypomina gospodarstwom rolnym o obowiązku złożenia informacji
Dlatego też, jak przypomina dziś resort rolnictwa, zgodnie z przepisami ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 roku uprawnieni odbiorcy, w tym producenci rolni, którzy w okresie od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. korzystali z ceny maksymalnej energii elektrycznej wynoszącej 693 zł/MWh, są zobowiązani do złożenia informacji o pomocy do swojego sprzedawcy energii elektrycznej na dedykowanym formularzu informacji.
Gdzie można pobrać formularz w sprawie wsparcia za energię elektryczną? Kiedy mija termin?
Warto zaznaczyć, że czasu już wiele nie zostało - termin składania informacji upływa 28 lutego 2025 r.
KLIKNIJ I POBIERZ WZÓR INFORMACJI
Zamrożenie cen prądu. Czy zaliczy się do pomocy de minimis?
Warto dodać, że wspomniane wsparcie kwalifikowane jest do pomocy de minimis w rolnictwie.
Przypomnijmy: obecnie limit pomocy de minimis na jedno gospodarstwo rolne - w okresie trzyletnim - wynosi 50 tysięcy euro.
- Producent rolny każdorazowo po przyznaniu pomocy de minimis w rolnictwie otrzymuje od podmiotu udzielającego tej pomocy zaświadczenie, w którym określona jest data otrzymania pomocy de minimis w rolnictwie oraz jej kwota. Wypełniając w lutym 2025 r. informację o pomocy, producent rolny ustala kwotę udzielonej mu pomocy de minimis w rolnictwie w okresie trzech lat jako sumę kwot pomocy wynikającej z zaświadczeń otrzymanych od podmiotów udzielających pomocy w tej formie w roku 2024 r. i poprzednich latach 2022-2023 - wyjaśniają przedstawiciele resortu rolnictwa.
O złożeniu informacji w sprawie cen prądu warto pamiętać, ponieważ - jak donosiła niedawno „Rzeczpospolita”, na razie niewielu przedsiębiorców dopełniło formalności w postaci złożenia odpowiedniego sprawozdania. Jako przykład podano Energię Obrót. Wpłynęły do niej – według danych na początek ostatniego tygodnia stycznia – 102 takie oświadczenia z 79 tys. wymaganych.
- Tagi:
- prąd
- ceny prądu
- dopłaty