W planach KOWR-u kolejne duże OPR-y. Rekord to prawie 2 000 hektarów. Gdzie?

Powierzchnia największego planowanego OPR-u to ponad 1900 hektarów. Czy ta procedura dojdzie do skutku?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rolnicy domagają się wstrzymywania przetargów na OPR-y
Mając na uwadze to, co działo się jeszcze kilka i kilkanaście dni temu, można spodziewać się, że i kolejne przetargi na OPR-y będą oprotestowane. Przypomnijmy, że rolnicy wyrazili swój sprzeciw wobec zasad określających warunki ubiegania się o dzierżawę gospodarstw rolnych, jakimi są Ośrodki Produkcji Rolniczej. Jak wskazywali, niektóre kryteria są tak skonstruowane, że żaden rolnik nie jest w stanie ich spełnić.
Jeden OPR udało się zablokować, przetargi na kolejne - już nie. Mimo iż protestujący rolnicy zjawili się w dniu planowanego rozstrzygnięcia przetargu do siedziby KOWR w Pruszczu Gdańskim - ich argumenty nie przekonały zarówno dyrektora oddziału pomorskiego, jak i zastępcę dyrektora generalnego, który przyjechał na miejsce z centrali.
Ośrodki Produkcji Rolniczej - defnicja
Czym są OPR-y? Jak wskazuje KOWR, są to nieruchomości, które wraz z innymi składnikami mienia, tworzą nierozerwalną, zorganizowaną całość gospodarczą, o powierzchni przekraczającej 50 ha, których podział byłby nieuzasadniony ekonomicznie.
Do tej pory utworzono pięć takich jednostek. Wszystkie z nich zlokalizowane są w woj. wielkopolskim. Ich łączna powierzchnia wynosi około 1660 hektarów.
Oto one:
Jak informuje nas Biuro Prasowe KOWR, OPR-y te powstały po uzyskaniu stosownych zgód Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz po przeprowadzeniu przetargów nieograniczonych na dzierżawę tych nieruchomości.
- Na dzień dzisiejszy funkcjonują cztery OPR. Z dzierżawcą OPR Stara Dąbrowa umowa została rozwiązana, w związku z niewywiązywaniem się dzierżawcy ze zobowiązań umownych - wyjaśnia dalej Biuro Dyrektora Generalnego Wydział Komunikacji Społecznej KOWR.
Kolejne OPR-y ze zgodą ministra rolnictwa
Zgodnie z planem, utworzonych ma zostać kolejnych 8 OPR-ów, na których funkcjonowanie zgodę wyraził minister rolnictwa.
Wśród nich znalazły się takie gospodarstwa, jak OPR Giżyno o wielkości 620 hektarów w woj. zachodniopomorskim, którego przetarg wstrzymano na kilkadziesiąt dni. Są też trzy OPR-y w woj. pomorskim, w stosunku do których, mimo manifestacji rolników, rozstrzygnięcie przetargów na dzierżawę doszło do skutku. Są to OPR Pawłówko (355 ha), OPR Płaszczyca (484 ha) i OPR Dobrzyń (575 ha).
Zgoda ministra rolnictwa jest również na utworzenie takich OPR-ów, jak: OPR Dobrzyń, OPR Ciermięcice, OPR Lwowiany, OPR Nacław oraz OPR Brochocin. Wśród wszystkich 7 jednostek, największe zainteresowanie wzbudza OPR Lwowiany w powiecie głubczyckim. To gospodarstwo do wydzierżawienia ma mieć bowiem prawie 2 tys. hektarów. Sprawę prowadzi OT KOWR w Opolu. A grunty te odebrane zostały spółce Top Farms.
Jak zaznacza KOWR, do tej pory (dane na 13 czerwiec 2025 r.), wykazy lub ogłoszenia dotyczące dzierżawy ww. OPR opublikowane zostały w odniesieniu do: OPR Giżyno, OPR Pawłówko, OPR Płaszczyca, OPR Dobrzyń, OPR Ciermięcice oraz OPR Lwowiany.
KOWR wnioskuje o zgodę na OPR-y
Dodatkowo resort rolnictwa rozpatruje aktualnie trzy kolejne wnioski KOWR o utworzenie OPR-u. A dotyczy to nieruchomości położonych w woj. lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim.
W Centrali KOWR opiniowany jest także wniosek OT KOWR w Poznaniu, o utworzenie OPR Stary Gołębin, który zlokalizowany jest w powiecie kościańskim. Tutaj, podobnie jak w przypadku OPR Lwowiany, wchodzą w grę spore tereny, bo gospodarstwo łącznie ma mieć powierzchnię ponad 1500 ha. Te działki w przeszłości również dzierżawił Top Farms.
Jaką powierzchnię mają objąć OPR-y?
Jaki zatem łączny areał obejmą wszystkie OPR-y?
W przypadku uzyskania kolejnej zgody MRiRW na utworzenie OPR Stary Gołębin łączna powierzchnia gruntów ZWRSP, przeznaczonych pod OPR wyniesie 9 873,6 ha (bez OPR Stara Dąbrowa – umowa rozwiązana), z tego:
• 4 OPR prowadzące aktualnie działalność gospodarczą – 1 497,2 ha,
• 8 OPR, na utworzenie których MRiRW wyraził zgodę – 5 177,4 ha,
• 4 wnioski o utworzenie OPR przekazane do MRiRW lub znajdujące się aktualnie w opiniowaniu centrali KOWR – 3 199,0 ha.
Docelowo miałoby powstać 16 Ośrodków Produkcji Rolniczej.
- Uwzględniając funkcjonujące OPR, zgody MRiRW na utworzenie OPR, wnioski o wyrażenie zgody na utworzenie OPR rozpatrywane w MRiRW oraz wniosek opiniowany w Centrali KOWR, potencjalnie w najbliższym czasie funkcjonować powinno 16 OPR (bez OPR Stara Dąbrowa) - zaznacza Biuro Prasowe KOWR.
Ta liczba nie jest jednak pewna. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że KOWR będzie składać wnioski o zgodę na uruchomienie kolejnych OPR-ów.
- Należy mieć jednak na uwadze, że KOWR nie wyklucza możliwości złożenia wniosków do MRiRW o utworzenie kolejnych OPR, biorąc w szczególności pod uwagę, że w okresie od 01.04.2025 r. do 2033 r. z przyczyn formalnoprawnych wygasną 82 umowy dzierżawy na łączną powierzchnię 43,5 tys. ha - wyjaśnia KOWR.