Nastroje rolników mniej negatywne. Prognozy pesymistyczne
Również prognozy na I półrocze 2024 r. są pesymistyczne. Nastroje rolników były jednak mniej negatywne w porównaniu z poprzednią edycją badania. Odnotowano wzrost wartości wskaźnika zmiany sytuacji ogólnej gospodarstwa rolnego o 3,6 punktu procentowego w porównaniu z I półroczem 2023 r., kiedy wynosił -39,2.
Wskaźnik ciągle poniżej zera
Najniższą wartość ten współczynnik osiągnął w II półroczu 2021, obniżając się do -42,3. Najwyższą zanotowano w I półroczu 2017, ale nadal poniżej zera: -4,5. W ostatnich 10 latach wskaźnik zmian miał wyłącznie wartość ujemną, a może zmieniać się od -100 do +100. Notowania poniżej zera są oceniane jak negatywne, czyli wskazują na gorszą koniunkturę.
Oceny różniły się w zależności od formy prawnej gospodarstwa rolnego, powierzchni użytków rolnych, ukierunkowania produkcyjnego gospodarstw, rodzaju prowadzonych upraw i gatunków/grup użytkowych utrzymywanych zwierząt gospodarskich, a także od wieku i wykształcenia osoby kierującej gospodarstwem rolnym.
Rolnicy indywidualni bardziej pesymistyczni
Osoby kierujące gospodarstwami indywidualnymi wyraziły bardziej pesymistyczne opinie o zmianach, jakie zaszły w II półroczu 2023 r. niż użytkownicy gospodarstw osób prawnych i niemających osobowości prawnej. Z kolei kierujący gospodarstwami prowadzącymi produkcję roślinną ocenili koniunkturę mniej korzystnie niż użytkownicy gospodarstw prowadzących produkcję zwierzęcą. Jednocześnie wyrazili więcej negatywnych opinii na temat przyszłej ogólnej sytuacji swoich gospodarstw rolnych. Najmniej pesymistyczne oceny wyrażali młodzi rolnicy (poniżej 25 lat), a także osoby prowadzące gospodarstwo rolne przez okres 2-5 lat.
CZYTAJ TEŻ: Postawili na kozy i pszczoły, ale bezpowrotnie stracili 8 lat
- Tagi:
- rolnik
- gospodarstwo
- półrocze
- wkaźnik