Niemcy rezygnują z hodowli świń i krów. "Co trzeci hodowca poddał się"
Nie tylko w Polsce obserwowana jest zapaść w branży produkcji trzody chlewnej. O ogromnych problemach, z jakimi borykają się hodowcy świń w Niemczech pisze portal Agrarheute. Jak informuje, w ciągu ostatnich 10 lat w tym kraju aż 11 tysięcy gospodarstw zlikwidowało chlewnie. I wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach liczba ta będzie rosła. Prognozuje się, że jeśli negatywna tendencja w produkcji świń utrzyma się, w przyszłym roku u naszych zachodnich sąsiadów, po raz pierwszy liczba wszystkich hodowców trzody chlewnej może wynieść mniej niż 15 tysięcy. Na początku listopada, według danych statystycznych, było ich 15,6 tys. Według danych opublikowanych przez portal, spada także pogłowie. Jak podał Federalny Urząd Statystyczny, zgodnie ze wstępnymi danymi, świń jest mniej o 3,4% niż jeszcze rok wcześniej. Co istotne, od 2014 r. liczba gospodarstw spadła o 41,7%, tj. o 11,2 tys. gospodarstw.
Pieniądze za likwidację stad świń. 175 gospodarstw już zamkniętych
Gospodarstw trzodziarskich mniej, ale z większą obsadą świń
Podobnie jak w Polsce, w Niemczech również dochodzi do koncentracji produkcji trzody chlewnej w dużych gospodarstwach. Podczas gdy w 2014 r. w gospodarstwie hodowano średnio 1100 świń, w tej chwili liczba ta wynosi około 1400 zwierząt.
Rośnie liczba tuczników w Niemczech
Według danych na 3 listopada 2024 roku liczba świń utrzymywanych w Niemczech wyniosła 21,2 mln sztuk. Bardzo widoczny jest, jak podaje Agrarheute, spadek liczby prosiąt. W stosunku rocznym wyniósł on 2,5%, czyli 254,7 tys. sztuk. W sumie w tej kategorii znajduje się 10 milionów zwierząt. Mniej jest także utrzymywanych loch. W tej grupie zwierząt odnotowano spadek o 1,3% w porównaniu z majem 2024 r. do 1,4 mln sztuk. Liczba ta nie uległa jednak zmianie w porównaniu do listopada 2023 r. Najwięcej, bo aż 9,7 mln sztuk znajduje się w grupie zwierząt: tuczniki. Zgodnie z przedstawionym raportem, w tym segmencie odnotowano wzrost o 3% w okresie sześciomiesięcznym.
Jaki będzie 2025 rok dla branży żywca wieprzowego?
Co trzeci hodowca krów zlikwidował oborę
Coraz mniej rolników w Niemczech chce zajmować się również produkcją mleka krowiego. W ciągu 10 lat prawie 28 tysięcy gospodarzy zaprzestało hodowli bydła mlecznego, co stanowi aż 36,4% wszystkich producentów mleka. To pokazuje, że od 2014 roku, co trzeci hodowca krów, jak komentuje Agrarheute "poddał się" i zlikwidował oborę.
Tylko w zeszłym roku, spadek liczby właścicieli krów wyniósł 3,8%, czyli 1900. Pogłowie krów mlecznych w ciągu jednego roku spadło o 3,3%, czyli 123 400 sztuk. W sumie rolnicy nadal doją 3,6 miliona krów. Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego ogólna liczba bydła wynosi 10,5 mln sztuk.