Mniej zboża, a więcej świń, żeby kupić ciągnik
Bardzo duży spadek cen w rolnictwie nie pociąga za sobą spadku cen artykułów do producji oraz maszyn i urządzeń niezbędnych do pracy w gospodarstwie.
W 2023 roku było coraz gorzej
Najlepsze relacje cen pomiędzy kupnem ciągnika a sprzedażą zboża w ubiegłym roku były w pierwszym kwartale. Wówczas ciągnik można było kupić za niecałe 278 ton pszenicy lub 344 tony żyta. W ciągu całego roku te przeliczniki ulegały pogorszeniu. Największe „tąpnięcie” miało miejsce w II kwartale 2023 r. W tym okresie ciągnik kosztował już prawie 362 tony pszenicy i ponad 455 ton żyta. W drugim półrocze poprzedniego roku spadki nie były już tak duże - szczególnie w ostatnim kwartale. Jednak cały czas rosła ilość zboża, które należało sprzedać, aby kupić ciągnik. W ostatnim kwartale potrzebne było prawie 405 ton pszenicy albo ponad 546 ton żyta.
Teraz potrzeba mniej zboża
Pierwszy kwartał tego roku przyniósł znaczące pogorszenie przeliczników obu zbóż na ciągnik: pszenicy do 443 ton, a żyta do prawie 601 ton. W następnym kwartale (kwiecień - czerwiec) ilość zboża potrzebna do kupna ciągnika była znów większa, ale dynamika wzrostu mocno wyhamowała. Relacje cen wyglądały następująco: pszenica - prawie 448 ton, żyto - ponad 606 ton.
W trzecim kwartale br., po raz pierwszy w omawianym okresie, przeliczniki uległy poprawie - potrzeba mniej zboża, aby kupić ciągnik. Dla pszenicy jest to 431 ton ziarna, a dla żyta - niecałe 594 tony.
Wahania cen żywca wieprzowego z tendencją spadkową
W I kwartale 2023 r. ciągnik był wart ponad 42 tony żywca wieprzowego, w następnym ta relacja poprawiła się do niecałych 39 ton. W drugim półroczu ubiegłego roku i I kwartale tego roku przelicznik cały czas ulegał pogorszeniu, osiągając prawie 50 ton. W II kwartale 2024 nastąpiła poprawa - spadł do niecałych 47 ton. Natomiast w III kwartale znów wzrósł do prawie 50 ton żywca wieprzowego w przeliczeniu na ciągnik.
Żywiec wołowy najbardziej stabilny cenowo
Żywiec wołowy najdroższy był od początku 2023 r. W I kwartale było to 32 tony. W ciągu całego roku przelicznik ulegał pogorszeniu i w IV kwartale spadł do prawie 36 ton. Bardzo zbliżoną wartość miał w I kwartale tego roku. W II kwartale poprawił się do 34 ton wołowiny za ciągnik. W III kwartale uległ nieznacznemu pogorszeniu.