Firma nie zapłaci za płody rolne rolnikowi? Wtedy zrobi to za nią państwo
Dzięki temu narzędziu rolnicy będą mieli gwarancję zapłaty za płody rolne, nawet w przypadku, gdy skupujący zbankrutuje. Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiada powstanie Funduszu Gwarancji Rolnych.
Wielomiesięczna praca, włożone trud i koszty, a zapłaty zero. Z takimi sytuacjami niestety muszą mierzyć się producenci rolni, którzy zawiązują współpracę z firmami ogłaszającymi upadłość. Przykładem może być historia plantatorów z Ryk, którym za owoce i warzywa w ostatnim czasie nie zapłaciła firma Kampol-Fruit. Ten zakład przetwórczy znajduje się obecnie w restrukturyzacji i winny jest dostawcom ponad 70 mln zł. Producenci owoców i warzyw na swoje należności mogą czekać wiele miesięcy, a może nawet i lat. A to, dla wielu z nich, będzie oznaczać trudności z utrzymaniem gospodarstw w dobrej kondycji finansowej.
Według wicepremiera, ministra rolnictwa Henryk Kowalczyka do takich sytuacji nie powinno dochodzić. Dlatego pojawił się projekt ustawy o Funduszu Gwarancji Rolnych, który zabezpieczy zapłaty rolnikom sprzedającym płody rolne do podmiotów ogłaszających upadłość.
- Niestety przypadki, w których rolnicy nie otrzymują zapłat, zdarzają się systematycznie. Oby ich nie było, ale jeśli się pojawią, po wejściu w życie nowelizacji, rolnicy będą mogli zyskać wynagrodzenie za dostarczone produkty z takiego funduszu. Oczywiście Fundusz Gwarancji Rolnych przejmie wtedy te wierzytelności i będzie dochodził roszczeń przez kolejne miesiące, a czasami nawet lata, jak to widać przy ogłaszaniu upadłości. To znacznie upłynniłoby przepływy finansowe dla rolników – mówi Henryk Kowalczyk, szef resortu rolnictwa.
Ustawa dotycząca nowego funduszu ma wejść w życie w ciągu kilku najbliższych miesięcy.
- Ona też obejmie także sprawy, które dotyczą zaległości płatniczych obecnie występujących – zapewnia Henryk Kowalczyk.
Minister rolnictwa dodaje, że zaletą tej ustawy będzie możliwość wypłaty rolnikom środków z budżetu państwowego nawet bez czekania na zakończeniu procesu upadłości, a ten proces trwa czasami wiele miesięcy a nawet lat.
Czytaj także: Restrukturyzacja gospodarstw rolnych - omawiamy, wyjaśniamy