Co siódmy rolnik pracuje dodatkowo na pełen etat - sytuacja się pogorszyła
Prawie 90% gospodarstw domowych rolników osiąga dochody z produkcji rolnej, a stanowią one średnio niecałe 60% ich całego dochodu. Praca najemna na pełen etat jest źródłem dochodu w przypadku 15% gospodarstw domowych rolników.
Tylko co trzeci rolnik uznaje swoją sytuację finansową za pozytywną
Sytuację finansową własnego gospodarstwa domowego pozytywnie ocenia niewiele więcej niż co trzeci rolnik i połowa osób niezwiązanych z rolnictwem mieszkających na wsi. Negatywnie - trochę więcej niż co dziesiąta osoba z każdej z tych grup. Pozostali postrzegają swoją sytuację jako przeciętną - ani dobrą, ani złą - ponad połowa rolników i prawie 40% osób niezwiązanych z rolnictwem. W porównaniu z latami 2021-2022 rolnicy rzadziej uznają swoją sytuację materialną za pozytywną, natomiast osoby niezwiązane z rolnictwem - częściej udzielają odpowiedzi pozytywnych.
Wzrost cen i wyższe rachunki za prąd
Zarówno rolnicy, jak i osoby niezwiązane z rolnictwem wskazują na negatywne skutki finansowe wojny w Ukrainie dla budżetów ich gospodarstw domowych i dochodów, jakie uzyskują z pracy - w tym również z rolnictwa. Rolnicy z powodu wojny w Ukrainie odczuwają przede wszystkim wzrost cen paliw, wyższe rachunki za prąd oraz wysokie ceny nawozów (po ok. 70%). Osoby niezwiązane z rolnictwem wskazują natomiast głównie na wzrost cen żywności (prawie 65%), wyższe rachunki za prąd (55%) i droższe paliwo (45%).
W związku z tym 40% rolników i prawie 35% osób niezwiązanych z rolnictwem dostrzega pogorszenie sytuacji finansowej własnego gospodarstwa domowego.
Mniej rolników jest za przyspieszeniem wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej
Czy ze względu na trwającą wojnę Ukraina powinna mieć szybszą możliwość wejścia do Unii Europejskiej? Za jest ponad 37% mieszkańców obszarów wiejskich, a przeciw - 30% z nich. Rolnicy są bardziej sceptyczni: 32% jest „za”, a ponad 38% „przeciw” przyśpieszeniu wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej. Około jedna trzecia mieszkańców wsi nie ma na ten temat zdania.
Za Unią tyle samo, mniej osób ze wsi jest przeciwnych przynależności
Gdyby natomiast referendum dotyczące członkostwa Polski w Unii Europejskiej odbyło się obecnie, ponad 57% mieszkańców obszarów wiejskich zagłosowałoby za wstąpieniem Polski, natomiast niecałe 11% przeciw. Z kolei więcej rolników deklaruje poparcie akcesji (60%) i jednocześnie częściej są jej przeciwni (14%).
W porównaniu z latami 2021-2022 wskaźnik mieszkańców wsi popierających przynależność Polski do Unii Europejskiej jest stabilny, natomiast wskaźnik osób przeciwnych - uległ obniżeniu.