Już 68 ognisk ptasiej grypy. Dramatu ciąg dalszy w Wielkopolsce

1 kwietnia na mapie występowania grypy ptaków, publikowanej i aktualizowanej przez Główny Inspektorat Weterynarii, pojawiły się dwa nowe punkty: 67. i 68. ognisko. Gdzie dokładnie choroba dała o sobie znać?
-
Ognisko HPAI nr 67 zostało stwierdzone 1 kwietnia w gospodarstwie komercyjnym, utrzymującym 48482 kur nosek, zlokalizowanym w miejscowości Będlewo, gmina Stęszew, powiat poznański, woj. wielkopolskie.
-
Ognisko HPAI nr 68 zostało stwierdzone 1 kwietnia w gospodarstwie komercyjnym, utrzymującym 546981 kur nosek, zlokalizowanym w miejscowości Zaparcin, gmina Stęszew, powiat poznański, woj. wielkopolskie.
31 marca odnotowano z kolei trzy ogniska ptasiej grypy. Pierwsze (ognisko nr 64) dotyczyło ponad 4,4 tys. indyków rzeźnych w powiecie ostródzkim w woj. warmińsko-mazurskim, drugie (ognisko nr 65 ) dotyczyło blisko 22 tys. kur rzeźnych z powiatu krotoszyńskiego w Wielkopolsce, a trzecie (ognisko nr 66) - ponad 184 tys. indyków rzeźnych z powiatu nowotomyskiego - także woj. wielkopolskie.
30 marca natomiast zarejestrowano jedno nowe ognisko - nr 63. Problem wystąpił w Wielkopolsce - w powiecie ostrowskim. Chorobę odnotowano w stadzie, które liczyło ponad 6,5 tys. kaczek hodowlanych.
Ptasia grypa w liczbach
W sumie w samym marcu w Wielkopolsce stwierdzono aż 17 ognisk ptasiej grypy.
Wirus HPAI doprawadził w 2025 r. do uśmiercenia aż 4 869 846 ptaków (dane z 1 kwietnia, z godz. 21:28) z w sumie 68 ognisk. W 2024 r. z kolei przez ptasią grypę życie straciło 3 232 086 zwierząt z w sumie 50 ognisk.
Czym jest ptasia grypa?
Ptasia grypa, jak wyjaśnia GIW, jest chorobą wirusową, wywołaną przez wirusy grypy typu A, która dotyka w głównej mierze ptaki (zarówno drób, jak i ptaki dzikie).
Zakażenia ptaków mogą być wywoływane zarówno przez wirusy grypy wysoce zjadliwej (ang. Highly Pathogenic Avian Influenza – HPAI np. A(H5N1)), jak i wirusy o niskiej zjadliwości (ang. Low Pathogenic Avian Influenza-LPAI).
Wirusy HPAI, zwłaszcza podtyp H5, są szeroko rozpowszechnione wśród ptactwa dzikiego w Europie.
Obecnie znane są trzy typy wirusów grypy:
-
Typ A - atakujący, zarówno ptaki jak i ssaki
-
Typ B - atakujący ssaki (ludzie)
-
Typ C - atakujący ssaki (ludzi, świnie).
- Tagi:
- ptasia grypa
- HPAI