Kiedy trzeba zarejestrować kury? Kto musi to zrobić a kto nie?
O aktualną sytuację, związaną z zasadami rejestracji drobiu, zapytał nas niedawno jeden z Czytelników.
Czytelnik pyta o obowiązek rejestracji kur. "Jak to w końcu jest?"
- Swego czasu było bardzo głośno o rzekomym obowiązku rejestracji kur w Agencji. Wtedy to szybko zdementowano, ale teraz znowu gdzieś czytałem w internecie, że ma to wrócić, że mogą być w ogóle jakieś limity co do ilości kur, jakie można samemu hodować bez rejestracji. To jak to w końcu jest? Kto musi a kto nie musi rejestrować? I ile tych kur mogę u siebie trzymać legalnie, bez rejestracji? Są jakieś limity? - dopytywał nas niedawno jeden z Czytelników.
Warto zaznaczyć, że wspomniane przez niego - niesprawdzone - informacje, można dziś znaleźć szerzej m.in. w mediach społecznościowych. Ludzie obawiają się, że przepisy mogą się wkrótce zmienić, powielają wspomniane kwestie i dopytują: czy rzeczywiście?
O to, jak jest naprawdę, zapytaliśmy wprost w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
CZYTAJ TAKŻE: Ile światła potrzebują kury? Sprawdź, aby zapobiec spadkowi nieśności
Rejestracja drobiu w Polsce. Przepisy 2025
W obszernej odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy, warto już na samym wstępie wybić najważniejszą ogólną informację: jak podkreślają nam bowiem urzędnicy Agencji - jeśli drób utrzymujemy "na własny użytek" - wówczas nie ma obowiązku ich rejestracji.
Pozostaje jednak pytanie: co konkretnie oznacza sformułowanie: "na własny użytek"?
Rejestracja drobiu w Polsce. Kto ma obowiązek?
Na początku skupmy się na tym, kto z pewnością podlega obowiązkowi rejestracji drobiu w odpowiednich instytucjach.
W Polsce prowadzone są bowiem specjalne rejestry zakładów zajmujących się drobiem.
- Podstawowe rejestry zakładów, w których utrzymywany jest drób, są prowadzone przez powiatowych lekarzy weterynarii, zgodnie z art. 101 rozporządzenia (UE) 2016/4291). Wpisowi do rejestru podlegają wszystkie zakłady utrzymujące drób, niemniej jednak Polska korzysta z odstępstwa, określonego w art. 85 ww. rozporządzenia), zwalniając z obowiązku rejestracji zakłady utrzymujące drób na własne potrzeby. Od 6 stycznia 2023 r. zdefiniowane w ustawie z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt zakłady drobiu są obowiązane do rejestracji w komputerowej bazie danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) - opisują nam szczegółowo przedstawiciele ARiMR.
Rejestracja drobiu w Polsce? ARiMR wyjaśnia, jakie obowiązki spoczywają na zakładach
Warto zaznaczyć, że w komputerowej bazie danych powinny zostać zarejestrowane wylęgarnie drobiu oraz podmioty utrzymujące drób z gatunków: kura (Gallus gallus), kaczka (Anas platyrhynchos), kaczka piżmowa (Cairina moschata), gęś (Anser anser), gęś garbonosa (Anser cygnoides), indyk (Meleagris gallopavo), przepiórka japońska (Coturnix japonica), perlica (Numida meleagris) oraz struś (Struthio camelus).
Zgodnie z ustawą podmiot prowadzący zakład drobiu ma obowiązek zgłaszać do komputerowej bazy danych:
- zwiększenie lub zmniejszenie liczby ptaków i jaj wylęgowych w zakładzie drobiu,
- zabicie ptaków z nakazu powiatowego lekarza weterynarii w zakładzie drobiu
- z podaniem liczby ptaków i jaj wylęgowych, których przybyło lub ubyło w zakładzie drobiu, oraz miejsca pochodzenia lub przeznaczenia ptaków lub jaj wylęgowych w terminie 7 dni od dnia wystąpienia tych zdarzeń.
CZYTAJ TAKŻE: Choroba Mareka w stadach kur. Jakie ma objawy? Poradnik dla hodowców
Zgłoszenia drobiu w Polsce. Ważne liczby odnośnie ptaków w zakładach
Jak tłumaczą nam przedstawiciele ARiMR, obowiązek dokonywania ww. zgłoszeń dotyczy podmiotów prowadzących zakłady drobiu, utrzymujących nie mniej niż:
- 350 ptaków z gatunku kura (Gallus gallus) utrzymywanych jako kury nioski lub 500 ptaków z gatunku kura (Gallus gallus) utrzymywanych jako brojlery kurze,
- 100 ptaków z gatunku kaczka (Anas platyrhynchos) lub kaczka piżmowa (Cairina moschata),
- 100 ptaków z gatunku gęś (Anser anser) lub gęś garbonosa (Anser cygnoides),
- 100 ptaków z gatunku indyk (Meleagris gallopavo),
- 350 ptaków z gatunku przepiórka japońska (Coturnix japonica),
- 100 ptaków z gatunku perlica (Numida meleagris),
- 2 ptaków z gatunku struś (Struthio camelus)
- lub przetrzymujących nie mniej niż 500 jaj ptaków lub 10 jaj ptaków z gatunku struś (Struthio camelus).
Którzy hodowcy drobiu muszą rejestrować go w ARiMR?
Ponadto, jak dodaje ARiMR, obowiązek ten (odnośnie rejestracji, dop. red.) dotyczy hodowców drobiu ubiegających się o przyznanie pomocy finansowej ze środków Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji lub Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, której przyznanie jest uzależnione od posiadania ptaków ww. gatunków, niezależnie od liczby utrzymywanych ptaków.
- Warunkiem zarejestrowania zakładu drobiu w komputerowej bazie danych ARiMR jest wcześniejsze zarejestrowanie albo zatwierdzenie tego zakładu przez powiatowego lekarza weterynarii i nadanie zakładowi drobiu weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego (WNI) oraz złożenie do ARiMR przez podmiot prowadzący zakład wniosku o nadanie numeru zakładu drobiu - wyjaśnia nam ARiMR.
Czyli mówiąc krócej: brak konieczności rejestracji (lub zatwierdzenia) takiego zakładu drobiu przez powiatowego lekarza weterynarii zwalnia podmiot z obowiązku rejestracji w komputerowej bazie danych prowadzonej przez ARiMR.
- Reasumując, zakłady utrzymujące drób na własne potrzeby nie mają obowiązku rejestracji w komputerowej bazie danych prowadzonej przez ARiMR - informują "Wieści Rolnicze" przedstawiciele Agencji
CZYTAJ TAKŻE: Co robić, by kury dobrze niosły? Sposoby hodowców
Czym jest drób na własne potrzeby? Kiedy nie trzeba go zgłaszać?
No dobrze, ale co tak właściwie oznacza definicja "drób na własne potrzeby"?
Kiedy rolnik może mieć pewność, że jego kury spełniają tę definicję?
Jak tłumaczą przedstawiciele Agencji, za drób utrzymywany na własne potrzeby należy rozumieć taki, który jest utrzymywany w gospodarstwie w celach niekomercyjnych.
Ile kur możne mieć rolnik na własny użytek? Czy są jakieś limity?
Czyli mówiąc wprost: jeśli nie sprzedajemy naszych kur lub ich jaj, jeśli nie wprowadzamy ich dalej do obiegu rynkowego - wówczas nie musimy rejestrować drobiu.
- Oznacza to, że ani same ptaki ani pochodzące z nich lub od nich produkty (np. mięso lub jaja) nie mogą być przeznaczone do wprowadzania na rynek np. z zamiarem sprzedaży - czytamy w odpowiedzi przysłanej nam przez ARiMR.
I - co warto podkreślić - nie ma tu większego znaczenia liczba kur, jaką posiadamy. Grunt to zakaz ich dalszego wprowadzania na rynek.
Podsumowując: warunkiem zwolnienia z obowiązku rejestracji jest, co do zasady, wykorzystywanie drobiu i jego produktów w ramach własnego gospodarstwa i nieprzemieszczanie ich poza to gospodarstwo.
- Naruszenie warunków tego zwolnienia jest prawnie sankcjonowane - zaznacza jednak przy tym Agencja.
Rejestracja drobiu na własne potrzeby. Czy planowane są zmiany w ustawie?
No dobrze, co z kolei z ostatnią obawą naszego Czytelnika? Czy sytuacja może się zmienić w najbliższym czasie? Czy planowane są jakieś zmiany legislacyjne w tej kwestii?
- W najbliższym czasie nie są planowane zmiany legislacyjne zmierzające do objęcia obowiązkiem rejestracji zakładów utrzymujących drób na własne potrzeby - odpowiada "Wieściom Rolniczym" ARiMR.
CZYTAJ TAKŻE: Z wizytą w kurniku w Brzeziu
CZYTAJ TAKŻE: Kryzys w kurnikach. Rzekomy pomór drobiu atakuje. Jak wygląda sytuacja w kraju?
- Tagi:
- drób
- kury
- rejestracja drobiu