Drastyczne podwyżki cen jajek. Dlaczego płacimy coraz więcej?
Ptasia grypa i mniejsze wylęgi piskląt kur niosek - to według dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz główne powody wzrostu cen jajek. Podwyżki nastąpiły w drugiej połowie roku. Szczególnie wyraźnie można je zaobserwować od października.
Przyczyny wzrostu cen jajek
Wzrost cen jajek widać gołym okiem. Klienci odczuli je w ostatnim czasie w swoich portfelach. Eksperci przeanalizowali, jakie są przyczyny tej sytuacji. Zdaniem dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz jednym z głównych powodów podwyżek cen są nietrafione prognozy rynkowe producentów jaj.
Jak powiedziała Katarzyna Gawrońska w rozmowie z Polską Agencją Prasową, zapotrzebowanie rynku na pisklęta kur niosek zostało źle oszacowne. Było ich o 12,4 proc., czyli o 3,8 mln sztuk mniej niż rok wcześniej. Do wzrostu cen jajek przyczyniła się również panująca w Polsce ptasia grypa. W samym województwie wielkopolskim wybito z tego powodu 1,7 mln kur.
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informowała o dużych podwyżkach cen hurtowych jajek już we wrześniu. Według szefowej Izby producenci obawiali się odważniejszych inwestycji z powodu niestabilności przepisów i nowych obostrzeń dotyczących produkcji. Ich obawy były związane również z nieprzewidzianymi wydarzeniami takimi jak zwiększony import czy właśnie ptasia grypa. Zdaniem Katarzyny Gawrońskiej wpływ na sytuację miały także zmiany w branży zmierzające w stronę odchodzenia od chowu klatkowego.
Czytaj też: Umorzenie składek dla rolników. Wnioski już od 6 stycznia 2025
Aktualne ceny jajek
W grudniu jajka zdrożały w porównianiu do cen sprzed trzech miesięcy o około 30 groszy za sztukę. Najmniejsza podwyżka nastąpiła w przypadku jaj ekologicznych.
Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na początku grudnia średnie ceny zakupu jajek w handlu detalicznym wynosiły:
-
80,37 zł/100 szt. jajek klasy L i 65,44 zł/100 szt. jajek klasy M z chowu klatkowego
-
86,04 zł/100 szt. jajek klasy L i 75,36 zł/100 szt. jajek klasy M z chowu ściółkowego
-
88,22 zł/100 szt. jajek klasy L i 84,99 zł/100 szt. jajek klasy M z wolnego wybiegu
-
97,56 zł/100 szt. jajek klasy M z chowu ekologicznego
Czytaj też: Wyższe zasiłki i odszkodowania dla rolników. Od kiedy KRUS wypłaci więcej?
Czy ceny jajek nadal będą rosły?
Jak uspokajają przedstawiciele Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, wzrost cen jest sytuacją przejściową. Klienci nie powinni się również obawiać, że pojawi się problem z dostępnością jaj w Polsce, ponieważ ich produkcja przewyższa krajowe zapotrzebowanie o około 30 proc. Szefowa Izby zapewniła, że w razie potrzeby można oczekiwać, że producenci zmniejszą eksport, by zaspokoić potrzeby krajowe.
"Naszym zdaniem najbardziej prawdopodobnym scenariuszem rozwoju sytuacji na rynku jaj w krótkim terminie jest stabilizacja cen hurtowych i detalicznych. Nie spodziewamy się gwałtownych ruchów" - powiedziała prezes Izby, Katarzyna Gawrońska.
Polska należy do głównych producentów jaj w Unii Europejskiej, nasz udział w unijnym rynku wynosi 14 proc., jesteśmy pod tym względem zaraz za Francją, Hiszpanią i Niemcami. Produkcja jaj konsumpcyjnych stanowi 550-560 tys. ton rocznie - wynika z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Eksport stanowi około 40 proc. krajowej produkcji. W pierwszej połowie 2024 roku wyniósł prawie 117 tys. ton za kwotę około 226 mln euro.
Czytaj też: Kontrola podczas wypłaty emerytury z KRUS. Ci seniorzy mogą się jej spodziewać