Dopłaty do zbóż. Co będzie trzeba dołączyć do wniosku?
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 maja dokonali sprzedaży pszenicy, pszenżyta, żyta, jęczmienia i mieszanek zbożowych. Pomoc w postaci dopłat do zbóż ma na celu zrekompensowanie rolnikom poniesionych strat spowodowanych obniżeniem cen skupu zbóż od początku 2024 r. oraz zmniejszenie nadwyżki zbóż przed tegorocznymi zbiorami.
Do kogo będzie skierowana pomoc?
Pomoc ograniczona będzie do gospodarstw poniżej 300 ha i dedykowana producentowi rolnemu, któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Rosji na Ukrainę i który dokonał sprzedaży wyżej wymienionych zbóż podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż, jak również podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą.
Jakie są stawki pomocy?
Stawki pomocy będą zróżnicowane i będą wynosiły:
- 200 zł/t zbóż sprzedanych od 1stycznia do 10 marca,
- 300 zł/t zbóż sprzedanych od 11 marca do 31 maja 2024 r.
w przeliczeniu na 1 ha upraw zbóż.
Co będzie trzeba dołączyć do wniosku?
- Do wniosku, dołącza się kopie faktur lub ich duplikaty potwierdzające sprzedaż pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu zbożami, skupu lub przetwórstwa zbóż, jak również podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą - informuje KRIR.
Agencja podaje, że wnioski o przyznanie pomocy producenci zbóż będą mogli składać do 5 czerwca br. w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Jednak nadal nie uruchomiono naboru wniosków.
Przeczytaj także: Coraz więcej wniosków na to wsparcie dla KGW
- Tagi:
- dopłaty do zbóż