Dopłaty bezpośrednie. Będzie więcej czasu na złożenie wniosku?
Polskie władze starają się o wydłużenie ostatecznego terminu składania wniosków o płatności bezpośrednie za 2016 rok.
Wielkopolska Izba Rolnicza przypomina, że polskie władze w marcu tego roku wystąpiły do Komisji Europejskiej z apelem o wydłużenie terminu przyjmowania wniosków o płatności bezpośrednie o miesiąc - czyli z 16 maja do 15 czerwca. - W uzasadnieniu podano m.in. że wprowadzenie nowego systemu wsparcia bezpośredniego od 2015 r. spowodowało, że rolnicy mają obecnie bardziej obszerne i znacznie bardziej skomplikowane wnioski do wypełnienia - informuje WIR. Podkreśla przy tym, że nie bez znaczenia jest też fakt, że w Polsce corocznie o przyznanie płatności ubiega się około 1,4 mln rolników, a w ARiMR jeszcze do niedawna zgłaszano problemy z systemem informatycznym.
Wniosek o wydłużenie terminu na składanie dokumentów o płatności bezpośrednie został omówiony w tym tygodniu na spotkaniu ministrów rolnictwa „28” w Luksemburgu. Poprało go 13 krajów UE.
KE najprawdopodobniej w nadchodzącym tygodniu podejmie decyzję w tej kwestii. Ma do tego dojść po przeanalizowaniu wszystkich argumentów przedstawionych przez Polskę.
Oni z pewnością nie dostaną dopłat bezpośrednich KLIK
Informacje o staraniach Polski w sprawie wydłużenia przyjmowania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich potwierdza rzecznik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
- Rok 2016 jest dopiero drugim rokiem realizacji zreformowanego systemu wsparcia bezpośredniego i nowych działań obszarowych w ramach PROW 2014-2020. Zmiany dotyczą w szczególności nowej płatności, za zazielenienie i mają istotny wpływ na zasady wypełniania wniosków o płatności bezpośrednie. Istnieje więc ryzyko powtórzenia się błędów we wnioskach o przyznanie płatności za 2016 rok – tłumaczy ARiMR.
Dodaje jednocześnie, że przesunięcie o miesiąc terminu na składnie wniosków o płatności bezpośrednie pozwoli także rolnikom precyzyjniej zadeklarować powierzchnię do jednolitej płatności obszarowej, co znacząco wpłynie na jakość składanych wniosków i zmniejszy liczbę potencjalnych błędów.
W 2015 roku KE wydłużyła termin na składanie wniosków. Pozwoliło to rolnikom dokładniej wypełnić dokumenty. - Uzasadnione jest więc, by także w kolejnym roku termin ten został przesunięty – twierdzi rzecznik ARiMR.
Czytaj także: Co zrobić, aby dostać dopłaty?
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, nabór wniosków o płatności bezpośrednie za 2016 rok rozpoczął się 15 marca i potrwa do 16 maja. Po tym terminie rolnicy mogą jeszcze składać dokumenty - najpóźniej do 10 czerwca. W tym przypadku jednak płatności będą pomniejszane o 1 procent za każdy dzień opóźnienia.
Agencja podkreśla, że wyłącznie do rolników należy wybór daty złożenia wniosku w trakcie trwania naboru. - Nie ma więc podstaw do formułowania opinii, że występują jakiekolwiek opóźnienia ze strony Agencji – zaznacza ARiMR.
- Wniosek do KE nie ma żadnego związku ze zmianami kadrowymi w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – zapewnia rzecznik ARiMR.
Czytaj także: PROW 2014-2020: Rolnik może nabyć tylko jeden ciągnik
-
jednolitej płatności obszarowej, płatności za zazielenienie, płatności dodatkowej,
-
płatności dla młodych rolników,
-
płatności w ramach dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją,
-
płatności niezwiązanej do tytoniu (płatność krajowa),
-
płatności do powierzchni uprawy buraka cukrowego,
-
płatności do powierzchni upraw roślin wysokobiałkowych,
-
płatności do powierzchni uprawy chmielu,
-
płatności do powierzchni uprawy ziemniaków skrobiowych,
-
płatności do powierzchni upraw owoców miękkich (truskawek lub malin),
-
płatności do powierzchni uprawy pomidorów,
-
płatności do powierzchni uprawy lnu,
-
płatności do powierzchni uprawy konopi włóknistych,
-
płatności do krów,
-
płatności do bydła,
-
płatności do owiec,
-
płatności do kóz;