Dopłaty bezpośrednie 2023 – ile złożonych wniosków, ile o ekoschematy?
Jak wynika z opublikowanego przez Wielkopolską Izbę Rolniczą zestawienia na dzień 17.05.2023 r. wnioski, w całym kraju złożyło 723.554 rolników, czyli około 60% z uprawnionych gospodarstw rolnych.
Ilu rolników złożyło wnioski o ekoschematy?
W ramach złożonych wniosków, rolnicy wnioskują o 222.691 ekoschematy.
- Gdyby założyć, że jeden wniosek to jeden ekoschemat, to odsetek rolników ubiegających się o ekoschematy wyniósłby 35% %. W rzeczywistości ten odsetek może być mniejszy, ponieważ zgodne z zasadami ekoschematy można łączyć, i jeden wniosek może zawierać ich więcej - podaje Wielkopolska Izba Rolnicza.
Jak dalej analizuje WIR, województwa, które przodują we wnioskowaniu o ekoschematy to: mazowieckie, lubelskie, łódzkie i wielkopolskie (w poprzednich raportach nasze województwo znajdowało się w środki stawki). Najmniejszym zainteresowaniem, te praktyki cieszą się w województwie lubuskim.
Które ekoschematy cieszą się największym zainteresowaniem?
Jak wynika z analizy Wielkopolskiej Izby Rolniczej, zdecydowanie najchętniej wybierany jest ekoschemat „Rolnictwo weglowe”, bo stanowi 81,23 % wszystkich wskazywanych ekoschematów. Najmniejszym wzięciem cieszy się ekoschemat „Biologiczna ochrona upraw” – łącznie 501 złożonych wniosków, pojedyncze wnioski dotyczą również „Integrowanej produkcji roślin” (2125 złożonych wniosków) oraz „Roślin miododajnych” (2265 złożonych wniosków). Stosunkowo niewielkim zainteresowaniem cieszy się ekoschemat „Dobrostan zwierząt” z wynikiem 14,65 % w stosunku do wszystkich ekoschematów, o które wnioskowali rolnicy.
Wielkopolska Izba Rolnicza zachęca do składania wniosków
WIR podkreśla, że korzystanie z ekoschematów ma zasadnicze znaczenie dla wysokości dopłat w nowej Wspólnej Polityce Rolnej. Podstawowe stawki, oferowane za spełnienie zasad warunkowości pozwolą na otrzymanie dopłat na poziomie około 70% tych, które rolnicy otrzymywali w latach ubiegłych. W kontekście spadających cen skupu płodów rolnych, a co za tym idzie rentowności działalności rolniczej, maksymalne wykorzystanie dopłat jest bardzo ważne.
- Według naszego rozeznania wielu rolników w Wielkopolsce ciągle przygotowuje się do złożenia wniosku. Wykonują i czekają na wyniki próbek glebowych ponieważ chcą skorzystać z ekoschematu plan nawożenia. Rolnicy odbywają jeszcze szkolenia z IP i przechodzą proces certyfikacji upraw, co jest warunkiem przystąpienia do tego właśnie ekoschematu. Warto dodać, że w końcu rozporządzenie "Dobrostan zwierząt" zostało podpisane i od tego momentu można dostrzec lekkie ożywienie i wzrost tempa składania wniosków w ramach tego ekoschematu, chociaż brakuje jeszcze narzędzi do przygotowania wniosku takich jak plan poprawy dobrostanu - podkreśla Izba.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.