Sikorki przylecą błyskawicznie. Leśnicy radzą, jak dokarmiać ptaki zimą
Złota zasada dokarmiania dzikich ptaków mówi o przygotowaniu karmy, która przypomina naturalny pokarm, odpowiedni dla danego gatunku. Sikorki żywią się przede wszystkim owadami i larwami, jedzą także wybrane nasiona – i właśnie na tej bazie można przygotować dla nich popularne przysmaki na zimę.
6 ogólnych zasad dokarmiania ptaków zimą
Przed pierwszym napełnieniem zimowego karmnika warto przypomnieć kluczowe zasady prawidłowego dokarmiania ptaków. Reguły dotyczące karmienia dzikich ptaków regularnie pojawiają się m.in. na stronie internetowej Lasów Państwowych, na portalach przyrodniczych lub leśniczych. Kluczowe zasady dokarmiania sikorek – i innych, małych ptaków, które pozostają zimą na terenie Polski – mówią m.in. o tym, że:
- Dokarmianie ptaków należy rozpocząć dopiero wtedy, gdy pojawi się stała pokrywa śnieżna i stałe, ujemne temperatury. Raz rozpoczęte dokarmianie musi być regularnie kontynuowane.
- Sezon dokarmiania ptaków należy zakończyć przy pierwszych, dodatnich temperaturach i nie należy go przedłużać.
- Karmnik dla sikorek i innych, małych ptaków powinien być stabilnie zamocowany, posiadać daszek i zabezpieczenie przed przesypywaniem się karmy. Ptaki muszą mieć zapewnione miejsce do swobodnego odlotu i przylotu.
- Dostęp do poidełka z wodą jest równie ważny jak dostęp do karmy.
- Bardzo ważne jest utrzymanie karmnika w czystości. Resztki pokarmu i ptasie odchody należy regularnie usuwać.
- Warto zadbać, aby karmnik znajdował się w miejscu niedostępnym dla domowych zwierząt (kotów i psów).
CZYTAJ TAKŻE: Te rośliny będą pięknie wyglądały w zimowym ogrodzie
Jakim pokarmem karmić sikorki zimą?
Karmą, która dostarczy sikorkom najwięcej potrzebnych składników odżywczych, będą głównie zestawy ziaren. W przypadku sikorek (i innych, małych ptaków) do karmników można podawać mieszankę złożoną z ziaren łuskanego słonecznika, prosa, rzepaku, czarnuszki, ale także pestek dyni i innych roślin oleistych, drobnych kasz (ugotowanych) oraz płatków owsianych i płatków ryżowych. Mieszankę ziaren można wzbogacić łuskanymi, rozgniecionym orzechami włoskimi i laskowymi. Jako przysmak sprawdzi się również pasek słoniny - koniecznie surowej, niesolonej, bez dodatku jakichkolwiek przypraw. Słoninę niesoloną, wystawioną jako pokarm dla sikorek, należy usunąć po ok. 2 tygodniach (po tym czasie pokarm może ulec zepsuciu). Jeżeli w karmniku regularnie pojawiają się także inne ptaki, standardową mieszankę ziaren można uzupełnić m.in. o kasze (ugotowane ziarna), suszone owoce jarzębiny, aronii lub kawałki suszonych jabłek. Obowiązkowym dodatkiem do karmnika jest poidełko na świeżą wodę.
W ptasiej “stołówce” nie należy nigdy umieszczać chleba, produktów solonych lub słodzonych. Zaszkodzić może także karma z dodatkiem nieugotowanych kasz lub jakichkolwiek produktów wysokoprzetworzonych. Leśnicy przestrzegają przed dokarmianiem sikorek słoniną w okresie wczesnej wiosny, gdy temperatury utrzymują się już powyżej zera.
Czytaj też: Jak dbać o kury nioski zimą? Sześć ważnych zasad
Jak zrobić “pyzę” lub kulę dla sikorek?
Ptasia “pyza” to nic innego jak kula złożona z ziarnistej masy i sklejającego spoiwa. Najczęściej używanym “klejem” w ptasiej karmie jest niesolony smalec, ale sprawdzi się także własnoręcznie zmielona papka z orzechów lub żelatyna (w proporcjach 2 opakowania żelatyny na 1 szklankę wody). Najprostszą kulę do karmienia sikorek można wykonać na bazie smalcu (najlepiej domowego). Kostkę smalcu należy rozpuścić (inna opcja to pozostawienie na kilka godzin w temp. pokojowej), a następnie lekko schłodzić i dodać mieszankę ziaren oraz orzechów. Kule można lepić ręcznie, ale ptasie przysmaki da się również formować m.in. w standardowych foremkach do ciastek (wystarczy jedynie pozostawić otwór na sznurek). Gdy forma zastygnie, kulę można umieścić bezpośrednio w karmniku lub zawiesić w jego pobliżu.
Dyskusyjną kwestią jest korzystanie z kul owiniętych siatką. Miłośnicy ptaków przestrzegają, że mniejsze zwierzęta mogą podczas karmienia zaplątać się w siatkę i ulec zranieniu. W razie wątpliwości gotowy pokarm (bez dodatkowego zabezpieczenia) można po prostu zawiesić na sznurku.
CZYTAJ TAKŻE: Jakie warzywa siać w listopadzie. Wiosną wzejdą znacznie wcześniej
- Tagi:
- zima
- dokarmianie ptaków
- sikorka
- karmnik