Dobrostan zwierząt bez zaliczek na poczet płatności
Według projektu zaliczki będą wypłacane na dopuszczalnym przepisami Unii Europejskiej poziomie do 70%. Łączna wartość zaliczek to 2,64 mld euro.
Co mówi projekt rozporządzenia?
Projekt, który jest dostępny na stronach Rządowego Centrum Legislacji trafił do konsultacji społecznych.
Z opublikownego rozporządzenia wynika, że zaliczki będą wypłacane w 2023 r. w wysokości do 70% w przypadku płatności bezpośrednich oraz w wysokości do 85% w przypadku płatności obszarowych i interwencji z tytułu dobrostanu zwierząt w ramach rozwoju obszarów wiejskich.
W uzasadnieniu do projektu tego rozporządzenia czytamy, że jeden z ekoschematów będzie wyłączony z mozliwości otrzymania zaliczek.
- Zaliczkami objęte będą zatem wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich z wyjątkiem płatności w ramach ekoschematu Dobrostanu zwierząt - czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia.
W dalszej treści możemy wyczytać, że zaliczki te nie będą realizowane z uwagi na brak możliwości przeprowadzenia kontroli administracyjnych w ich zakresie w terminie pozwalającym na wypłatę zaliczek.
Wypłaty od 16 października?
Jak wynika z projektowanego aktu, wypłaty mają być realizowane od dnia 16 października 2023 r.. Jest to najwcześniejszy możliwy termin wynikający z przepisów UE dla płatności bezpośrednich.
Oszacowano, że wypłata zaliczek za 2023 r. to nie więcej niż 2.638,52 mln euro, w tym:
- ok. 2.252,65 mln euro środków unijnych na płatności bezpośrednie (razem z ekoschematami powierzchniowymi),
- ok. 124,67 mln środków krajowych na przejściowe wsparcie krajowe,
- ok. 261,20 mln euro środków unijnych i krajowych na płatność ONW (wypłata zaliczek nastąpi w ramach limitu wydatków zaplanowanych na ten cel w ustawie budżetowej na 2023 r.).