Do kiedy rolnicy mają czekać za wypłatą dopłat do zbóż? Zapytaliśmy Agencję
Przypomnijmy - pierwsze dopłaty do zbóż zaczęto wypłacać w połowie lipca - pisaliśmy o tym TUTAJ. Pojawiały się także pytania jak długo rolnicy będą czekać za pieniędzmi. Ostatnio z interwencją zgłosił się do nas czytelnik, przeczytasz o tym TUTAJ.
Dopłaty do zbóż - dla kogo ta pomoc?
- Pomoc była przeznaczona dla rolników, którzy między 1 stycznia a 31 maja 2024 r. sprzedali pszenicę, żyto, jęczmień, pszenżyto lub mieszanki zbożowe podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu zbożami, skupu lub przetwórstwa zbóż lub podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez nie produkcją zwierzęcą. Oprócz tego starający się o to wsparcie powinni byli w 2023 r. złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie, a prowadzone przez nich gospodarstwo musi spełniać kryterium mikro-, małego albo średniego przedsiębiorstwa. Suma powierzchni upraw, do których może być przyznana pomoc, nie może przekroczyć 300 ha. Gdy o wsparcie ubiega się spółdzielnia produkcji rolnej albo spółdzielnia rolników, limit ustala się na jej wniosek, jako iloczyn 300 oraz liczby członków danej spółdzielni - wyjaśnia ARiMR.
Budżet przeznaczony na dopłaty do zbóż to 2,1 mld zł. Złożono ponad 187 tys. wniosków, a ponieważ wynikająca z nich kwota przekroczyła dostępny limit, konieczne było ustalenie współczynnika korygującego – wynosi na 0,92.
Wysokość dopłat do sprzedanego zboża
Wysokość dopłat zależy od tego, w jakim przedziale czasowym doszło do sprzedaży ziarna i jego gatunku. W przypadku rolników, którzy sprzedali zboże między 1 stycznia a 10 marca 2024 r. stawki wynoszą:
- 1080 zł/ha pszenicy;
- 740 zł/ha żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych.
Natomiast gdy rolnik sprzedał swoje zboże pomiędzy 11 marca a 31 maja 2024 r. stawki wynoszą:
- 1620 zł/ha pszenicy;
- 1110 zł/ha żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych.
Kwota pomocy, którą może otrzymać rolnik, wyliczana jest na podstawie dwóch algorytmów:
- powierzchnię upraw zbóż (pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych) wynikającą z wniosku o płatności bezpośrednie złożonego w 2023 roku mnoży się przez stawkę pomocy;
- liczbę ton sprzedanych zbóż, wynikająca z faktur lub kopii faktur lub ich duplikatów potwierdzających taką transakcję w danym okresie dzieli się przez 5,4 dla pszenicy lub 3,7 dla pozostałych zbóż objętych wsparciem – wynik tego działania mnożony jest przez stawkę pomocy.
W obu przypadkach wynik należy pomnożyć przez współczynnik korygujący, a niższa z kwot wyliczonych na podstawie tych dwóch metod będzie tą, którą otrzyma rolnik.
Coraz więcej rolników otrzymuje płatności w postaci dopłat za sprzedane zboża
W związku z dużym zainteresowaniem rolników, dotyczącym tego do kiedy mają czekać za dopłatami do zbóż, przesłaliśmy pytanie do Agencji do kiedy rolnicy mogą czekać na płatności? Czy są jakieś ramy czasowe?
- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dokłada wszelkich starań, aby możliwe jak najszybciej wypłacić pomoc finansową dla producentów rolnych, którzy w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 31 maja 2024 r. dokonali sprzedaży pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych - odpowiedziało biuro prasowe ARiMR.
Od 12 lipca do 9 sierpnia na konta blisko 153 tys. rolników ARiMR przekazała ponad 1,6 mld zł.