Wielkanocne ozdoby z wikliny, brzozy i bukszpanu. One potrafią je robić

Motywem przewodnim spotkania było hasło "Poczuj rośliny przed Wielkanocą". Gościem specjalnym tego wydarzenia była prof. Agnieszka Krzymińska-Bródka, kierownik Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zwróciła ona uwagę na terapeutyczne działanie roślin. Dzięki receptorom zmysłu mamy kontakt z otaczającą nas przyrodą.
Wiklina, brzoza i bukszpan jako baza do wieńca
Odbierając sygnały wzrokowe, słuchowe, smakowe i dotykowe, możemy patrzeć na przyrodę w ciekawy sposób. Również kolory odgrywają dużą rolę w życiu człowieka. Barwy potrafią wpływać na nasze emocje oraz samopoczucie. Dlatego kolory są tak ważne w ogrodzie, przy urządzaniu mieszkania lub doborze stroju. Wiosna to bardzo dobry moment na stworzenie ciekawych dekoracji świątecznych. Takie inspiracje możemy znaleźć wokół nas, wykorzystując różne elementy zielone takie jak gałązki brzozy, wierzby czy bukszpanu. Takie właśnie było założenie części praktycznej i stworzenie przez uczestników wydarzenia pod czujnym okiem pani profesor wianków wielkanocnych. Gałęzie z brzozy i wierzby płaczącej posłużyły zainteresowanym jako baza.
Ozdoby wielkanocne z piórkami i wstążkami
Wykorzystując zaproponowane przez prowadzącą gałęzie, uczestnicy stworzyli niezwykle ciekawe aranżacje. Wspomniane gałązki są giętkie i łatwo poddają się zwijaniu. Układa się je równolegle obok siebie i przekłada, tworząc luźny splot, który następnie zawija się na kształt np. koła. Gałązki można oczywiście skorygować, przycinając te niesforne lub skręcając drucikiem. Powstałe wianki zostały przyozdobione różnymi dodatkami dekoracyjnymi, takimi jak wstążki, taśmy, koronki, koraliki, aplikacje, piórka i sztuczne kwiatki. Bardzo wygodnym urządzeniem, polecanym przy tego typu dekoracjach jest pistolet na klej w sztyftach, który również został wykorzystany przez uczestników.
Spotkanie było bardzo dobrą okazją do wspólnej integracji i stworzenia oryginalnych wianków, które staną się ozdobą drzwi lub stołów wielkanocnych.