To będzie dobry tydzień na urlop? Pogoda szykuje niespodzianki, a IMGW alerty

Upalny początek lipca z rekordowymi temperaturami nie był zwiastunem wyjątkowo gorącego miesiąca – mierzymy się bowiem z ochłodzeniem i intensywnymi opadami w wielu miejscach kraju. I choć poniedziałek oraz wtorek bardziej przypominać będą lato niż jesień, to od środy znowu czekają nas niższe temperatury. Ponadto od poniedziałku obowiązują alerty o burzach 1. stopnia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj też: Rozsyp przy mrowisku, a pozbędziesz się problemu. Najlepsze sposoby na mrówki
Lato wraca do Polski?
Jak wskazuje IMGW, w poniedziałek 14 lipca zachmurzenie będzie niewielkie, a temperatury wzrosną – maksymalna temperatura wyniesie od 20 stopni w rejonach podgórskich, 21 na północy kraju do 26 i 27 stopni na południu. Temperatura minimalna wyniesie z kolei 14–15 stopni na przeważającym obszarze kraju do 16 stopni na południowym wschodzie. Padać może niemal w całym kraju, w południowej części jednak nieznacznie. Najsilniejsze opady przewidywane są na północy.
We wtorek nieco chłodniej – maksymalna temperatura powietrza wyniesie od 19 stopni w rejonach podgórskich i 20 nad morzem do 26 stopni na zachodzie i południowym zachodzie. Temperatura minimalna wyniesie z kolei od 13 stopni w rejonach podgórskich do 17 miejscami na południowym zachodzie, południu i w centrum. Opady deszczu prognozowane są dla całego kraju – najsilniejsze ponownie na północy.
Czytaj też: Jej kwiaty przypominają dziką różę. Otwiera pąki według “słonecznego zegara”
Ochłodzenie od środy
Środa 16 lipca przyniesie ochłodzenie – od 17 stopni w rejonach podgórskich do 23 stopni na zachodzie, południu oraz w centrum. Temperatura minimalna wyniesie z kolei od 10 stopni w rejonach podgórskich do 17 stopni na południowym wschodzie. Deszcz może spaść w całym kraju, najmocniejszy na południu. Będzie się jednak przejaśniać, średnie zachmurzenie chmurami piętra niskiego wyniesie maksymalnie 42 proc. na północno-wschodnim krańcu Polski.
W czwartek jeszcze chłodniej – od 14 stopni w rejonach podgórskich i 19 na południowym wschodzie do 23 stopni na północnym wschodzie, w województwie wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Minimalna temperatura wyniesie od 9 stopni w rejonach podgórskich do 14 stopni w centrum, na wschodzie i miejscami na południu. Będzie padać, ale głównie w południowej części kraju oraz w centrum – najsilniej w województwie mazowieckim.
W piątek 18 lipca maksymalna temperatura wyniesie od 15 stopni w rejonach podgórskich i 17 w województwie mazowieckim oraz warmińsko-mazurskim do 24 stopni miejscami na zachodzie. Duże zachmurzenie na północy kraju, tam też przewidywane są najmocniejsze opady – nawet 55 milimetrów w województwie warmińsko-mazurskim. Intensywne opady mogą wystąpić też w województwie mazowieckim i podlaskim.
Ostrzeżenia IMGW
IMGW wydało również alerty. W poniedziałek niemal na terenie całego kraju, pomijając województwo opolskie, przeważający obszar dolnośląskiego i niewielki południowy fragment lubuskiego, obowiązują ostrzeżenia przed burzami 1. stopnia.
Prognoza zagrożeń meteorologicznych przewiduje we wtorek 15 lipca listę alertów, która obejmuje powiat: zgorzelecki, lubański, lwówecki, karkonoski, wałbrzyski, kłodzki, kamiennogórski, ząbkowicki, nyski, prudnicki, głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, raciborski, wodzisławski, cieszyński, pszczyński, cieszyński, bielski i żywiecki.
W środę 16 lipca prognoza zagrożeń obejmie cały kraj, natomiast w czwartek województwo warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, łódzkie, opolskie, świętokrzyskie, lubelskie, podkarpackie oraz część województwa kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, śląskiego, małopolskiego i dolnośląskiego.
Czytaj też: Kwitną aż do jesieni i odstraszają szkodniki. Urocze rośliny dla początkujących