Ten zabieg przy azalii jest kluczowy. Doświadczeni ogrodnicy radzą, co stosować

Azalie (Rhododendron L.) najlepiej czują się w miejscach nasłonecznionych lub półcienistych, a jednocześnie osłoniętych od wiatru. Rośliny te są mocno kwasolubne (wymagają gleby o odczynie pH 4-5,5) i preferują glebę próchniczą. Optymalne podłoże pod azalię można uzyskać m.in. mieszając kwaśny torf z ziemią ogrodniczą, korą oraz igliwiem. Zalecane jest regularne nawadnianie oraz ściółkowanie (kwaśny torf, kora iglasta). Wprowadzając azalie do ogrodu trzeba także brać pod uwagę płytki system korzeniowy roślin. Warto zadbać o korzystne sąsiedztwo, aby azalie nie musiały konkurować o wodę i składniki odżywcze, dostępne na głębszych poziomach gleby.
Czytaj też: Zimą zadbaj o rododendron. Wiosną odwdzięczy się pięknymi kwiatami
Dlaczego należy regularnie nawozić azalie?
Dość pytki system korzeniowy azalii może nie pobierać wystarczającej ilości składników z gleby. Regularne nawożenie pozwoli roślinie zdrowo rosnąć i wzmocni ją przed chorobami i szkodnikami. Nawozy o prawidłowo dobranym składzie powinny także przyspieszyć proces kwitnienia – kwiaty będą bujne i pięknie wybarwione. Jeżeli krzew nie jest wystarczająco odżywiony, roślina w widoczny sposób będzie marnieć. Łodygi staną się wiotkie, liście mogą żółknąć i nabierać brązowej barwy. Kwitnienie w ogóle nie występuje lub nie jest obfite, a kwiaty szybko usychają. Roślina będzie też bardziej podatna na przesychanie latem, a przemarzanie zimą.
Czytaj też: Rozsyp pod lawendą ten kuchenny odpad. Obsypie się kwiatami
Jak często nawozić azalie ogrodowe?
W sezonie wegetacyjnym azalie będą potrzebować min. 2-3 cykli nawożenia. Pierwsze wykonuje się zazwyczaj w kwietniu, aby wzmocnić roślinę przed startem wegetacji. Kolejne nawożenie jest zalecane w lecie – zazwyczaj na przełomie czerwca i lipca. W przypadku azalii bardzo ważne jest przemyślane dawkowanie nawozów. Roślinom zaszkodzi zarówno brak nawożenia, jak i zbyt silne dawki. Nadmiar nawozów może doprowadzić do zasolenia gleby. Optymalna dawka powinna być nieduża lub podawana w formie granulek, które są uwalniane do podłoża stopniowo. Inna opcja to podawanie dawek nawozów w formie mocno rozcieńczonej (zgodnie z zaleceniem producenta). Azalii nie należy nawozić jesienią, a według niektórych zaleceń nawożenie należy zakończyć już w połowie lipca. Przedłużenie okresu wegetacji do późnego lata może sprawić, że rośliny zbyt późno przejdą w stan spoczynku. To może z kolei poskutkować narażeniem delikatnych (płytkich) korzeni roślin na uszkodzenie zimą.
Czym nawozić azalie?
Do wzmocnienia rośliny idealnie sprawdzą się nawozy kwaśne. W sklepach ogrodniczych dostępne są gotowe preparaty do nawożenia azalii i rododendronów. Sprawdzą się także gotowe mieszanki, przeznaczone do nawożenia roślin wrzosowatych lub roślin kwaśnolubnych (tu m.in. borówka amerykańska). Warto sprawdzić, czy w składzie preparatu znajduje się siarczan amonu (dostarczający azot w formie amonowej) i siarczan potasu. Siarczan amonu będzie szczególnie korzystny dla azalii m.in. ze względu na stopniowe wymywanie z gleby. Gotowy preparat - oprócz azotu, fosforu i potasu – powinien także zawierać m.in. bor, żelazo, magnez i mangan. Należy za to unikać preparatów, które zawierają węglan lub tlenek wapnia (i innych substancji, które mogą odkwaszać glebę). Jeżeli nawóz ma formę granulek, trzeba go rozsypać wokół rośliny w taki sposób, aby wnikając do gleby trafił (po podlaniu) bezpośrednio na korzenie.
Czytaj też: Masz hortensję pnącą w ogrodzie? Wykonaj te zabiegi na wiosnę, a bujnie zakwitnie
4 proste, domowe odżywki pod azalie
Co jakiś czas roślinę można dodatkowo wzmocnić stosując domowe odżywki na bazie prostych i dostępnych składników. Doświadczeni ogrodnicy, specjalizujący się w uprawie azalii, polecają m.in. odżywki na bazie:
- czarnej herbaty – ostudzony napar z 1 torebki, zalany ok. 1 litrem wody (nawożenie co 2-3 tygodnie),
- kwasku cytrynowego – preparat z 1 łyżeczki kwasku, rozpuszczonego w ok. 10 litrach wody,
- fusów po kawie – preparat z 1 szklanki fusów na ok. 10 litrów wody,
- aspiryny – 1 tabletka rozpuszczona w ok. 2 litrach wody (nawożenie co 2 miesiące).
Zarówno nawozy profesjonalne, jak i domowe odżywki należy stosować z umiarem, obserwując jak azalia reaguje na dodatkowe “dokarmianie”.
Czytaj też: Wysokie ceny borówek i truskawek? Niepokojące przewidywania rolników i naukowców