Stosować, czy nie stosować? Te rośliny warto nawozić kurzym nawozem

Nawożenie ekologiczne staje się coraz bardziej popularne. Wśród naturalnych nawozów organicznych coraz większą popularność zyskuje tzw. kurzak, czyli nawóz z kurzych odchodów. Kiedy warto go stosować i o jakich zasadach stosowania pamiętać, aby nie zaszkodzić roślinom?
Dlaczego warto stosować kurzy nawóz?
Kurzy nawóz jest w pełni naturalny i ekologiczny. Można go stosować w wersji płynnej (obornik) lub przemieszanej z kompostem. Alternatywą są nawozy granulowane, dostępne w większości sklepów ogrodniczych. Prawidłowe nawożenie (przy odpowiednio dobranych dawkach nawozu) przyspieszy wzrost roślin, wzmocni je i dostarczy cennych minerałów. Naturalny nawóz powinien także poprawić strukturę gleby. Podłoże na grządkach warzywnych stanie się lepiej użyźnione, a gleba bardziej przepuszczalna. Kurzak jest cennym dodatkiem, który wzmacnia działanie standardowego kompostu.
Czytaj też: To najlepszy nawóz organiczny pod porzeczkę czerwoną? Kiedy go stosować?
"Kurzak" cennym źródłem substancji organicznych
Kurzak to cenne źródło azotu, fosforu i potasu. Podany pod warzywa lub rośliny kwitnące mocno przyspieszy przede wszystkim ich wzrost. Warto jednak pamiętać, że skład nawozu może się mocno różnić w zależności od metody hodowli i stosowanej karmy. Skład nawozu od kur z wolnego wybiegu, czyli karmiących się m.in. trawą, będzie bogaty w azot. Przyda się do nawożenia wiosennego np. do wzmocnienia i przyspieszenia wzrostu warzyw. Z kolei nawóz od kur karmionych sianem lub słomą będzie bogaty w fosfor. Ten typ nawozu można z powodzeniem stosować do nawożenia jesiennego. Kurzy nawóz jest także źródłem potasu i magnezu. Zawiera również dużo wapnia i posiada wysoki poziom pH (ok. 7,5).
Czytaj też: Kwitnie aż do jesieni. Poradzą sobie nawet ogrodnicy zapominający o podlewaniu
Jakie warzywa nawozić kurzym nawozem?
Bogata dawka azotu, fosforu, potasu i substancji organicznych przyda się zarówno warzywom, jak i niektórym roślinom ozdobnym. Doświadczeni ogrodnicy przekonują, że najlepsze rezultaty przy stosowaniu kurzego nawozu można osiągnąć w przypadku upraw:
- ogórków,
- pomidorów,
- roślin kapustnych – kapusty, brukselki,
- marchwi,
- pietruszki,
- ziemniaków,
- cukinii,
- dyni,
- kukurydzy,
- buraków,
- szpinaku.
Nawóz z wysoką zawartością azotu zapewni bujny wzrost zielonych części roślin (liści, natki, główek kapusty, łodyg). W przypadku warzyw korzeniowych podsypanie podłoża kurzym obornikiem poprawi strukturę gleby. Warzywa dadzą lepszy plon i będą bardziej odporne na szkodniki.
Jak dawkować kurzy nawóz pod warzywa?
Metoda dawkowania zależy od formy nawozu. Granulaty wystarczy stosować zgodnie z instrukcją producenta. Nawozy świeże będą wymagać kilku dodatkowych zabiegów, głównie rozcieńczania. Obornik kurzy stosuje się zazwyczaj wczesną wiosną i jesienią.
Kluczowym błędem przy stosowaniu kurzego nawozu jest najczęściej przedawkowanie. Nawóz podany w zbyt dużej ilości, bez rozcieńczania może doprowadzić do spalenia korzeni warzyw. Rośliny szybką pożółkną i stracą liście.
W przypadku nawozu świeżego, od kur z wolnego wybiegu (wysoka zawartość azotu w odchodach) wymagane jest: przekompostowanie obornika, fermentacja (ok. 3 kg obornika na ok. 10 l wody) i podawanie w formie rozcieńczonej (w proporcjach 1:10). Do nawożenia młodych warzyw zaleca się rozcieńczyć miksturę jeszcze mocniej, w proporcjach nawet 1:20. Niewielką ilość kurzego obornika można dodać wczesną wiosną do podłoża pod grządki warzywne i przemieszać z ziemią.
Czytaj też: Co podlewać nawozem z drożdży? Świetnie sprawdzi się do pomidorów, róż i truskawek
Które z drzew owocowych i roślin ozdobnych lubią kurzy nawóz?
Kurzak można z powodzeniem stosować m.in. do jesiennego nawożenia drzewek owocowych (jabłonie, grusze, śliwy). W tym wypadku polecany jest m.in. obornik od kur karmionych słomą. Warstwę obornika podsypuje się jesienią pod drzewa. Do początku sezonu wiosennego nawóz powinien się zupełnie rozpuścić i wsiąknąć w glebę.
Nawożenie kurzakiem (przy zachowaniu odpowiednich dawek) pomoże też bujnie kwitnąć m.in. daliom, chryzantemom, hortensjom, piwoniom, liliom, różom, begoniom i pelargoniom. Solidna dawka substancji odżywczych i azotu (nawożenie wiosenne) przyspieszy wzrost roślin kwitnących i zapewni bujne kwitnienie w sezonie wegetacyjnym.
Ze względu na wysoki odczyn zasadowy nawożenie kurzakiem nie jestem zalecane m.in. dla borówki amerykańskiej, wrzosów i roślin iglastych.
Czytaj też: Pogoda będzie zaskakiwać. Co z ciepłem i deszczem? Nowa prognoza na 5 tygodni