Piękna i łatwa w uprawie, nawet dla początkujących. Jak dbać o ślazówkę?

Kwiaty ślazówki przypominają w pewnym stopniu malwę lub hibiskusa. Są równie łatwe w uprawie, dlatego mogą stanowić ciekawą alternatywę dla tych dwóch gatunków. Ślazówka jest rośliną jednoroczną. Kwiaty pojawiają się już wczesnym latem i utrzymują aż do pierwszych przymrozków. Warto przy tym dodać, że są bardzo dekoracyjne. Mają lejkowaty kształt i mogą osiągnąć nawet 10 cm średnicy. Najczęściej występują w kolorze białym, delikatnego różu oraz intensywnej czerwieni. Z czasem kwiaty przekształcają się w owoce, tzw. rozłupnie. Roślina dorasta do 80-120 cm.
Czytaj też: Wykonaj zabieg do końca marca. W maju krzew obrodzi smacznymi jagodami
Jakie wymagania ma ślazówka letnia?
Ślazówka letnia jest rośliną raczej łatwą w uprawie, dlatego jej obecność w ogrodzie może zainteresować zwłaszcza początkujących ogrodników. Poza tym szybko się rozrasta, tworząc gęsto omszone, sztywne pędy. Ma też intensywnie zielone liście. Jeśli chcemy, aby roślina bujnie kwitła, w pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie stanowisko.
-
Ślazówka preferuje lekkie i przepuszczalne gleby, ale nie jałowe. Zaleca się lekko kwaśne pH, do neutralnego. Roślina najlepiej rośnie i intensywnie kwitnie na słonecznym stanowisku. W półcieniu kwiatów będzie zdecydowanie mniej.
-
Nasiona można wysiewać w marcu i kwietniu, wprost do gruntu. Należy przy tym zachować około 40 cm odległości między rzędami i około 10 cm odstępu w rzędach. Po 2 tygodniach roślina zaczyna kiełkować. Ślazówki nie powinno się przesadzać.
-
Po wykiełkowaniu roślin należy je przepikować. Młode okazy wymagają regularnego podlewania. Warto również pamiętać o nawożeniu.
Jeśli okaże się, że ziemia w naszym ogrodzie nie jest urodzajna, można wzbogacić ją kompostem. Ślazówka wprawdzie powinna sobie poradzić w średnio bogatej glebie, ale może nie kwitnąć tak intensywnie, jak byśmy chcieli. Warto, aby stanowisko było osłonięte od wiatru.
Jak dbać o ślazówkę w ciągu sezonu?
Jeśli chodzi o nawodnienie gleby, ślazówka powinna znieść przejściową suszę, choć w takim przypadku część pąków zamiera. Zaleca się raczej regularne, niezbyt intensywne podlewanie. Roślina nie lubi nadmiaru wody i w przypadku pojawienia się zastoin mogłoby dojść do gnicia korzeni.
Co z nawożeniem? Jeżeli gleba jest żyzna, ślazówka nie będzie potrzebować zasilenia. W przypadku przeciętnie bogatych gleb warto zastosować kompost lub nawóz wieloskładnikowy, zwłaszcza wczesną wiosną oraz w okresie formowania się pąków kwiatowych. Warto przy tym dodać, że ślazówka w największym stopniu potrzebuje potasu i fosforu, bowiem wspierają one rozwój kwiatów. Nie należy z kolei przesadzać z ilością azotu, bowiem może on wpłynąć na wzrost liści kosztem kwitnienia.
W trakcie sezonu letniego konieczne jest systematyczne usuwanie suchych kwiatów. Dzięki temu przedłużymy kwitnienie, bo roślina będzie wypuszczać nowe pąki, a jednocześnie ograniczymy samosiewy. Jesienią, gdy roślina zmarnieje, należy po prostu ją wykopać i wyrzucić na kompost.
Czytaj też: Kiedy kosić trawę po zimie? Nie za wcześnie i nie za późno. Oto najlepszy termin
Jakie choroby i szkodniki zagrażają ślazówce?
Roślina jest dość odporna na choroby i szkodniki. Zaleca się jednak wykonywanie regularnego przeglądu, aby w razie czego móc szybko zareagować. Roślina jest najczęściej atakowana przez mszyce, przędziorki i ślimaki. Jeśli chodzi o choroby, zagraża jej zwłaszcza mączniak prawdziwy, rdza malwy i szara pleśń. Chcąc uniknąć tego typu problemów, należy zadbać o dobrą cyrkulację powietrza między roślinami, nie sadzić ich zbyt gęsto i regularnie usuwać zainfekowane części. W razie zauważenia szkodników lub objawów choroby zaleca się zastosowanie naturalnych preparatów. W ostateczności zakażone kwiaty trzeba wykopać, aby nie zagrażały innym.
Gdzie najlepiej uprawiać ślazówkę? Roślina ta będzie pięknie prezentować się przy ogrodzeniach, elewacji oraz na trawniku. Idealnie nadaje się do tworzenia barwnych i wysokich rabat. Można też uprawiać ją w pojemnikach. Ślazówka dobrze się prezentuje w otoczeniu niższych i wyższych roślin, w tym kocimiętki, szałwii, irysów czy werbeny patagońskiej. Nadaje się też jako kwiat cięty do wazonu.
Czytaj też: Za posiadanie tej rośliny grozi milion zł kary. Zauważysz ją? Zgłoś do urzędu