Pachnące pompony przyciągną motyle. Już wkrótce można sadzić ją do gruntu

Jedną z kluczowych zalet cynii jest łatwość uprawy. Roślina będzie barwną ozdobą letnich, pachnących rabat, rosnących w pełnym słońcu. Optymalny czas wysiewu do gruntu to połowa maja.
Co warto wiedzieć o cyniach?
Te piękne, niewymagające rośliny należą do rodziny astrowatych. W naturalnym środowisku to byliny lub półkrzewy, rosnące m.in. w Meksyku i Argentynie. Cynie są roślinami mocno ciepłolubnymi. Na ich wzrost wpływa m.in. dobrze nasłonecznione stanowisko. Kwiaty cynii są zazwyczaj średniej wielkości, ale niektóre odmiany osiągają kwiatostany o dużych wymiarach. W Polsce uprawia się głównie gatunki ozdobne, jednoroczne. Najłatwiej rozpoznawalne są cynie pomponowe, wielokwiatowe. Duże, obfite kwiaty, najczęściej różowe lub pomarańczowe, wykorzystuje się na bukiety lub jako ozdobę rabat.
Czytaj też: Przypomina czosnek niedźwiedzi. Sezon na niego właśnie trwa
Dlaczego warto sadzić cynie?
Miłośników tych urokliwych roślin nie trzeba przekonywać o ich zaletach. Cynie uprawia się dość łatwo, a przy odpowiednim stanowisku będą obficie kwitły przez całe lato aż do późnej jesieni. Z różnych odmian cynii można skomponować piękną, wielobarwną rabatę. Część odmian można uprawiać na kwiaty cięte, do bukietów. Cynie są bardzo lubiane przez motyle i pszczoły. Roślinę warto zatem dodać do ogrodów, w których mile widziane są zapylacze. Warto też przetestować uprawę cynii w balkonowych lub tarasowych donicach.
Czytaj też: Kolorowe „pokrzywki” ożywią każdy ogród. Uprawiały je już nasze babcie
Sadzenie cynii do gruntu i na rozsady
Nasiona cynii sadzi się do gruntu zazwyczaj na początku lub w połowie maja. Ważne, aby sadzenie odbyło się już po okresie ostatnich, wiosennych przymrozków. Cynie można także uprawiać z rozsady. Tą wykonuje się zazwyczaj pod koniec marca. W pojedynczej doniczce średniej wielkości zmieści się od kilku do kilkunastu nasion cynii. Wymagane jest podłoże żyzne, lekkie i przepuszczalne. Warto zastosować gotowe podłoża pod rozsady (z dodatkiem piasku lub perlitu). Po umieszczeniu w doniczkach nasiona przykrywa się niewielką warstwą ziemi. Rozsada wymaga regularnego zraszania, a doniczki przykryte folią wietrzenia. Nasiona kiełkują dość szybko, bo po ok. 10 dniach.
Przed posadzeniem młodych roślin do gruntu rozsadę należy zahartować. Zalecane jest także uszczykiwanie sadzonek cynii. W miarę wzrostu cynie dość mocno się rozrastają. Przyjmuje się, że powinno się zachować co najmniej 20-25 cm pomiędzy sadzonkami.
Jakie warunki uprawy wzmacniają wzrost cynii?
Roślina nie ma wyszukanych wymagań. Podstawowe zalecenie dotyczy stanowiska ciepłego i słonecznego. Wzrost wspomoże na pewno gleba żyzna, lekka i dobrze przepuszczalna. Należy również pamiętać o regularnym podlewaniu. Cynie rosną dość szybko. W sezonie letnim mogą wymagać nawet dwukrotnego zraszania w ciągu dnia. Wzrost i krzewienie można dodatkowo wspomóc regularnie usuwając przekwitnięte kwiatostany.
Czytaj też: Podlej tym borówkę amerykańską w czasie kwitnienia. Krzew będzie odporniejszy
Najciekawsze odmiany cynii
Jedną z najbardziej popularnych odmian są cynie wytworne daliowe o dużych, pełnych kwiatostanach. Dużą popularnością cieszą się także mniejsze odmiany typu “liliput”. Do ciekawych odmian cynii zalicza się także m.in.:
- cynie meksykańskie – odmiany osiągające do ok. 50 cm wysokości; roślina wyróżnia się dwubarwnymi płatkami kwiatów, zazwyczaj o barwie pomarańczowo-czerwonej lub kremowo-czerwonej,
- cynie skabiozowe – odmiany o oryginalnych kwiatostanach, składających się z kwiatów języczkowych i rurkowych; cały kwiatostan przypomina wyglądem kapelusz; roślina osiąga wysokość do ok 60 cm,
- cynia wytworna Envy – ciekawa odmiana o estetycznych, jasnozielonych kwiatach; roślina dorasta do ok. 80 cm,
- cynia wytworna Salmon Gem – odmiana typu liliput o oryginalnym, łososiowym kolorze; kwitnie aż do jesiennych przymrozków,
- cynia wytworna Peppermint Stick – mniej typowa odmiana cynii o oryginalnych, pstrokatych kwiatach; płatki są ozdobione ciekawym, pasiastym wzorem.
Czytaj też: Ile ziemi rolnej może kupić osoba, która nie jest rolnikiem? Przepisy są jasne