Nie wyrzucaj do śmieci. Świetnie sprawdzą się jako nawóz organiczny w ogrodzie

Trociny powstałe po obróbce drewna można wykorzystać w celu odżywienia lub ochrony roślin. To materiał organiczny o trwałej strukturze, dość wolno rozkładający się, który raczej słabo wchłania i zatrzymuje wodę. Ma kwaśny odczyn – bardziej kwaśne są trociny z drzew iglastych. Ponadto dostarcza roślinom między innymi fosfor, potas i wapń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeśli decydujemy się na użycie trocin w ogrodzie, trzeba pamiętać, że nie każdy ich rodzaj się do tego nadaje – lepiej unikać odpadków z orzecha włoskiego i czarnego, olchy, dębów i robinii akacjowej. Nie stosuje się również pozostałości z drewna, które było malowane, lakierowane, klejone i które zawiera w sobie substancje chemiczne – chodzi tutaj na przykład o trociny powstałe z mebli. Drewno powinno być surowe. Podobnie zutylizować należy trociny pochodzące z chorych drzew – mogą one bowiem nie tylko nie pomóc roślinom, lecz także przekazać im infekcje. Jak więc prawidłowo stosować trociny w ogrodach?
Czytaj też: 31 lipca mija ważny termin dla rolników. KRUS czeka na pieniądze
Trociny jako nawóz. Konieczne przekompostowanie
Trociny mogą być świetnym nawozem, który wzbogaci podłoże w próchnicę. Zanim jednak będziemy mogli je do tego wykorzystać, materiał musi się rozłożyć, a do tego celu mikroorganizmy potrzebują dużo azotu. Trociny zmieszane bezpośrednio z glebą mogą więc wchłonąć z niej duże ilości azotu, a tym samym pozbawić go roślin, które przecież też potrzebują tego składnika.
To dlatego, aby użyć drewnianych opiłków w tym celu, należy je najpierw przekompostować. Proces ten jest długotrwały i może zająć nawet 12 miesięcy. Jest jednak ważny, bo dzięki temu trociny stracą wszystkie substancje hamujące rozwój roślin, nabiorą zdolności do zatrzymywania wody i składników odżywczych. Po tym czasie można bez obaw mieszać glebę z trocinami lub podsypywać je wokół roślin. Nawóz z przekompostowanych trocin sprawi, że gleba będzie bardziej próchnicza, a jej odczyn lekko ją zakwasi.
Trociny do kompostu
Przekompostowane trociny to nie tylko świetny nawóz organiczny, ale także składnik, który pomoże w samym tworzeniu kompostu – szczególnie tego dla roślin, które wolą kwaśne podłoże. Trociny w kompoście sprawiają, że jest on lepiej napowietrzony, gdyż rozluźniają materię organiczną. Warto też umieścić je na dnie kompostownika, gdyż wówczas stanowią dobrą formę drenażu.
Użyj trocin, gdy masz problem ze ślimakami
Ślimaki to prawdziwa zmora ogrodu. Sałata, kapusta, groszek czy truskawki to jedne z roślin, które mogą stać się ich celem. Aby uchronić swój ogród, można użyć do tego celu właśnie trocin – wystarczy usypać wokół roślin okrąg z tego materiału. Ślimakom trudno będzie przejść po takim podłożu. Z trocinami jednak nie należy przesadzać, pamiętając o ich kwaśnym odczynie.
Czytaj też: Wygrywa z borówką amerykańską na wielu polach. Zdobędzie serca Polaków?
Ściółkowanie trocinami
Kolejnym sposobem na wykorzystanie trocin w ogrodzie jest tworzenie z nich ściółki – szczególnie przy roślinach kwasolubnych. Przed ściółkowaniem należy dokładnie usunąć wszystkie chwasty. Następnie na podłoże kładzie się warstwę trocin, która powinna wynosić od 5 do 10 centymetrów. Do tego celu warto użyć dobrze przekompostowanego materiału, gdyż jest cięższy, co sprawi, że nie zwieje go wiatr. Ściółka z trocin zatrzyma wilgoć w podłożu, ograniczy wyrastanie chwastów i pomoże w utrzymaniu stałej temperatury gleby. Dzięki ściółce ziemia nie zamienia się w skorupę i ma odpowiednią strukturę. Rozkładające się trociny natomiast ją użyźniają. Co istotne, należy pamiętać, by ściółkę kłaść na powierzchni podłoża – nie mieszać jej z glebą, szczególnie jeśli do ściółkowania są wykorzystywane nieprzekompostowane trociny.
Zmiana odczynu gleby dzięki trocinom
Z racji kwaśnego odczynu trocin, szczególnie z drzew iglastych, będą one świetnym dodatkiem do podłoża roślin kwasolubnych – na przykład azalii, borówki, rododendronów czy azalii. Ponownie - mowa tutaj o trocinach przekompostowanych.
Trociny pomocne w napowietrzeniu gleby
Jeśli podłoże w ogrodzie jest ciężkie i zbite, warto dodać do niego przekompostowane trociny. Przyjmuje się, że 10 litrów trocin na metr kwadratowy gleby sprawi, że ziemia się napowietrzy i rozluźni. Tym samym trociny poprawią jej przepuszczalność.
Czytaj też: Najszybsza i najprostsza metoda pasteryzacji. Do wszystkich przetworów