Na ile wystarcza tona pelletu? Wszystko zależy od tych czynników
Pellet jest jednym z rodzajów paliwa, które służy do ogrzewania budynków. Ma formę granulatu w postaci niedużych kawałki w kształcie walca o maksymalnej długości ok. 3 cm. Powstaje najczęściej ze sprasowanych pod wpływem wysokiego ciśnienia odpadów drzewnych, takich jak trociny, zrębki czy wióry.
Co wpływa na zużycie pelletu?
Chcąc ogrzewać dom tym materiałem, warto wcześniej wiedzieć, na ile wystarcza tona pelletu. Dzięki temu jeszcze przed sezonem grzewczym można kupić jego odpowiednią ilość. Aby właściwie to ocenić, należy wiedzieć, co wpływa na zużycie pelletu. Czynników tych jest dosyć dużo. Najważniejsze z nich podzielić można na te bezpośrednio związane z:
- pelletem – jakością i warunkami przechowywania;
- kotłem na pellet – mocą, efektywnością pracy, stanem technicznym;
- budynkiem do ogrzania – powierzchnią, izolacją, komfortem technicznym mieszkańców;
- warunkami atmosferycznymi – temperaturą na zewnątrz, długością sezonu grzewczego.
Jakość pelletu wpływa na jego zużycie
Po pierwsze warto przyjrzeć się wybranemu materiałowi opałowemu. Jakość pelletu ma bowiem ogromny wpływ na jego zużycie. W związku z tym jego zakup należy dokładnie przemyśleć. Nie warto przy wyborze kierować się wyłącznie ceną. Wraz z nią w parze może iść niska jakość materiału. Może być on niskokaloryczny, zanieczyszczony, wilgotny lub mieć dużą zawartość popiołu. To natomiast decyduje o jego gorszych parametrach i niższej wydajności. W efekcie piec będzie go zużywał więcej niż w przypadku paliwa dobrej jakości, a jego spalanie będzie wyższe. To wszystko sprawi, że wydatki na ogrzewanie wzrosną.
Odnośnie do samego materiału opałowego należy mieć na uwadze nie tylko jego jakość. Ważne są także warunki przechowywania pelletu. Powinien być on przechowywany w sposób chroniący go przed wilgocią. W przeciwnym wypadku nawet dobrej jakości materiał stanie się mniej wydajny.
Czytaj także: Optymalna temperatura na piecu gazowym. Dzięki niej zapłacisz niższe rachunki
Kocioł na pellet równie ważny jak materiał opałowy
Kolejnymi czynnikami wpływającymi na zużycie pelletu są te związane z kotłem. Istotne znaczenie mają w tym przypadku takie czynniki jak:
- generowana moc i jej odpowiedni dobór do zapotrzebowania danego budynku na ciepło,
- rodzaj mechanizmów zastosowanych w urządzeniu,
- efektywność pracy – odpowiednie ustawienie parametrów spalania,
- stan techniczny.
Należy pamiętać o właściwej instalacji urządzenia, zastosowaniu odpowiednich ustawień oraz regularnej kontroli stanu technicznego i konserwacji. Warto też mieć na uwadze, że im wyższa jakość kotła, tym lepsze wykorzystanie wszystkich właściwości pelletu. Lepiej więc sprawdzi się nowoczesne urządzenie pozwalające m.in. na swobodne sterowanie temperaturą czy mocą nadmuchu.
Rodzaj ogrzewanego budynku ma wpływ na zużycie pelletu
Co jeszcze wpływa na zużycie pelletu? Są to niewątpliwie czynniki związane z ogrzewanym budynkiem, do których należą:
- wielkość – duży dom czy wysokie, otwarte przestrzenie trudniej jest ogrzać niż ten mały, z niewielkimi, niskimi pokojami;
- wiek domu i jego stan konstrukcyjny;
- izolacja domu – stan ocieplenia jego ścian i dachu, szczelność drzwi i okien, w tym ewentualne użycie rolet zewnętrznych;
- komfort termiczny mieszkańców (oczekiwana temperatura wewnątrz) – im cieplejsze mają być wnętrza, tym z wyższymi kosztami ogrzewania należy się liczyć.
Warunki atmosferyczne a zużycie pelletu
Ważnymi czynnikami decydującym o tym, na ile wystarcza tona pelletu, są te związane z warunkami atmosferycznymi. Niższe temperatury na zewnątrz w połączeniu z silnymi wiatrami mają bezpośredni wpływ na większe zużycie materiału opałowego. Również długość sezonu grzewczego ma bezpośrednie przełożenie na ilość zużywanego pelletu. Im sezon chłodów dłuższy, tym większe wydatki na ogrzewanie.
Czytaj także: Ceny węgla kamiennego w styczniu 2025. Na jaki wydatek trzeba się przygotować?
Na ile wystarcza tona pelletu?
Według uśrednionych danych, przeciętne dzienne zużycie pelletu do ogrzania domu o powierzchni 100 mkw. wynosi ok. 20 kg. W związku z tym miesięczne zużycie to ok. 600 kg, co tym samym pozwala w przybliżeniu odpowiedzieć na pytanie, na ile wystarcza tona pelletu. Jest to czas ok. 2 miesięcy, który w zależności od warunków może wydłużyć się do nawet 10 tygodni.
Należy podkreślić, że dane te są jedynie szacunkowe. Zawsze bowiem trzeba wziąć pod uwagę wszystkie wyżej wymienione czynniki wpływające na zużycie pelletu.
- Tagi:
- ogrzewanie
- kocioł
- pellet