Długoterminowa prognoza pogody IMGW na lato 2025. Jeden czynnik "powyżej normy"

IMGW opublikowało nową, długoterminową prognozę pogody. Jest to prognoza eksperymentalna, opierająca się m.in. na normach wieloletnich z lat 1991-2020. W prognozie uwzględnia się średnią, miesięczną temperaturę i poziom opadów.
Jaką pogodę przyniesie czerwiec?
Według najnowszej prognozy eksperymentalnej czerwiec może przynieść średnie temperatury powyżej wieloletniej normy. Warto dodać, że prognoza ta dotyczy całego obszaru Polski (dla wszystkich województw). Istnieje więc duża szansa, że początek lata będzie ciepły i mocno słoneczny. Co z opadami? Wstępne, długofalowe prognozy IMGW na sezon wiosenny i letni przestrzegały m.in. przed suszą hydrologiczną. W prognozach długoterminowych na czerwiec szacuje się, że opady w tym miesiącu utrzymają się raczej w normie – i to dla wszystkich województw.
Czytaj też: Naukowcy biją na alarm w związku z narastającą suszą. Także w Polsce
Ciepły czerwiec widać także w prognozach IMGW na kolejne 5 tygodni. Przewiduje się, że średnie temperatury maks. w okresie od 1 czerwca do 22 czerwca będą oscylować wokół 18-22 stopni Celsjusza. W perspektywie ryzyka suszy bardziej niepokojąco brzmi aktualna prognoza długoterminowa IMGW na kolejne, letnie miesiące.
Lato 2025: W prognozach pogody widać ważny trend
Aktualne prognozy pogody na lipiec i sierpień 2025 prezentują się niemalże identycznie. W lipcu dla przeważającej większości województw przewiduje się średnie temperatury powyżej norm wieloletnich. Wyjątkiem są tereny nadmorskie – temperatury mieszczące się w wieloletniej normie prognozuje się dla Gdańska i Koszalina.
W normie (na terenie całego kraju) powinien za to utrzymać się średni, miesięczny poziom opadów. Na sierpień 2025 przewiduje się “powtórkę” prognozy lipcowej, czyli średnie temperatury “powyżej normy” i średnie opady “w normie”. Dokładnie taką samą prognozę opracowano wstępnie na wrzesień. Co to oznacza? Jeśli prognozy się sprawdzą, lato może okazać się wyjątkowo ciepłe ze wzrastającym ryzykiem lokalnych susz hydrologicznych. Zaznaczmy jednak, że te przewidywania mogą się jeszcze wiele razy zmienić. Majowa pogoda z wyjątkowo długą “zimną Zośką” zdążyła już zaskoczyć.
Czym jest długoterminowa prognoza pogody IMGW?
Prognozę średniej, miesięcznej temperatury i sumy opadów tworzy się w odniesieniu do danych pogodowych zebranych w latach 1991-2020. Wartości miesięczne z tego okresu są sortowane od najniższych do najwyższych. Średnią temperaturę i sumę opadów “poniżej normy” wyznacza 10 najniższych wartości dla tych samych miesięcy z badanego okresu. I adekwatnie w przypadku wartości “w normie” oraz “powyżej normy”. Prognoza temperatury miesięcznej “powyżej normy” dla czerwca oznacza więc, że miesiąc ten może być cieplejszy od co najmniej 20 obserwowanych czerwców z lat 1991-2020.
Średnie wartości temperatury dotyczą wartości odnotowywanych zarówno w ciągu dnia, jak i nocą. W przypadku opadów liczy się suma z całego miesiąca, bez uwzględniania typu opadu. Końcowe prognozy miesięczne są tworzone w oparciu o autorskie modele pogodowe IMGW, a także modele pogodowe NOAA i ECMWF.
Czytaj też: Pomoże w trawieniu i przeziębieniach. Sprawdź, czy masz go w swoim ogródku
- Tagi:
- pogoda
- lato
- prognoza pogody
- susza
- IMGW