Dla tych drzew najlepszym terminem przycinania jest luty i marzec [VIDEO]
![](/media/cache/59/71/5971540a6506516f9f22efbefeda5f85.jpg)
Jak przyciąć drzewa owocowe na wiosnę? Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa - jeśli chcemy, by pięknie kwitły, a następnie owocowały.
By zrobić to dobrze - trzeba jednak pamiętać o podstawowych zasadach. Opowiada nam o nich specjalista.
Jak przycinać drzewa wiosną? Zobacz poradnik wideo
Drzewa owocowe muszą być regularnie przycinane. Podstawowe zasady
Przypomnijmy: jest kilka zasad, których powinniśmy przestrzegać przy przycinaniu drzew.
Oto one:
- usuwanie w całości młodych pędów rosnących pionowo w górę tzw. wilków,
- przycinanie do drugiego-trzeciego oczka pędów rosnących w bok i tworzących koronę,
- likwidowanie krzyżujących się gałęzi,
- wykonywanie w jednym sezonie niezbyt wielu cięć odmładzających i sanitarnych, tak aby dać drzewu czas na regenerację,
- wycinanie gałęzi zatrzymujących światło i przewiew powietrza do środka korony.
Jakie drzewa owocowe można przycinać w lutym i wiosną? Jakie latem i jesienią?
Obecny czas - luty, ale także marzec - to najlepszy termin na przycięcie jabłoni i grusz.
Dla owoców pestkowych, czyli moreli, brzoskwini, wiśni, czereśni, śliwy czas na przycięcie nadchodzi dopiero po okresie owocowania, czyli w lipcu - sierpniu.
W naszych ogrodach często można spotkać orzecha włoskiego. Na jego przycięcie przychodzi pora we wrześniu - październiku.
Jak i kiedy przycinać winogrono?
A winogrono? Jego przycięcie najlepiej zaplanować, gdy już nie są zapowiadane mrozy. Winogrono jest bowiem wrażliwe na niskie temperatury, więc miejsca po obcięciu mogą ulec przemarznięciu.
- Pierwszym terminem na przycięcie winogrona jest połowa lutego do końca marca. Nie należy robić tego później, gdyż w kwietniu winorośl zaczyna intensywnie puszczać soki, co przedłuża gojenie się ran po przycięciu - wyjaśnia pan Marcin Żurek, doświadczony ogrodnik.
Kolejnym dopuszczalnym terminem jest druga połowa maja.
ZOBACZ NASZE WIDEO:
Jakie narzędzia są potrzebne do przycinania drzew?
W przycinaniu drzew podstawowym wyposażeniem jest sekator ręczny oraz dwuręczny. Warto wydać trochę więcej pieniędzy na ich zakup, gdyż zaoszczędzimy sobie tym nadmiernego wysiłku przy przycinaniu drobnych gałęzi, a drzewom poszarpanych końcówek po nierównym cięciu.
Sekator dwuręczny pozwala nam sięgnąć wyżej rosnące wilki i krzyżujące się gałęzie. Godnym polecenia jest również sekator teleskopowy. Nim możemy przyciąć gałęzie w wyższych partiach drzewa i to bez konieczności wchodzenia na drabinę.
W ogrodach, w których rosną wysokie drzewa, przyda nam się oczywiście drabina. Ta powinna być przede wszystkim stabilna, aby nie zwiększać statystyki wypadków w ogrodzie.
Odmłodzenie drzewa i cięcie sanitarne
Dla tych, którzy chcą przeprowadzić odmłodzenie drzewa, co wiąże się z usunięciem grubszych konarów, przydatną może być piła i to nie ręczna lecz spalinowa.
Narzędzie to będzie nam również potrzebne, jeśli zaplanujemy tzw. cięcie sanitarne. Cóż to takiego? Otóż jest to duże cięcie, które eliminuje chore konary, tak aby choroba, która zaatakowała drzewo, nie rozprzestrzeniała się.
- Pamiętajmy, aby duże powierzchnie po odcięciu konarów zabezpieczyć specjalną pastą ogrodową. Zapobiegnie ona przedostawaniu się do środka drzewa chorób grzybowych - zaznacza Marcin Żurek.
ZOBACZ WIDEO:
- Tagi:
- ogród
- przycinanie
- drzewa