Czerwona piękność o wdzięcznej nazwie. Kwitnie aż do przymrozków

Lobelia szkarłatna (Lobelia cardinalis) to urodziwa “kuzynka” dobrze znanej, niebieskiej lobelii przylądkowej. Roślina pochodzi z rodziny obejmującej ponad 400 gatunków. Występuje głównie w Ameryce Północnej, gdzie jest znana m.in. jako roślina przyciągająca motyle i kolibry. W naturalnym środowisku preferuje podłoża podmokłe i stale wilgotne np. obrzeża zbiorników wodnych.
W Polsce lobelia szkarłatna funkcjonuje pod urokliwą nazwą “stroiczka” lub “stroiczka szkarłatna”. Przy odpowiednich warunkach uprawy osiąga od ok. 80 cm do maksymalnie 100 cm wysokości i ok. 50 cm szerokości.
Czytaj też: Posadź w maju zamiast trawnika. Stworzy prawdziwy dywan z kwiatów
Gdzie posadzić lobelię szkarłatną?
Lobelię szkarłatną poleca się m.in. początkującym ogrodnikom. Roślina nie ma skomplikowanych wymagań odnośnie uprawy. Warto jednak zadbać o odpowiednie stanowisko, które wspomoże jej bujny wzrost i intensywne kwitnienie. Lobelię szkarłatną najlepiej posadzić na:
- stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym – im więcej słońca tym bardziej intensywne wybarwienie kwiatów,
- miejscu lekko osłoniętym od wiatru,
- podłożu żyznym, przepuszczalnym, próchniczym,
- podłożu stale wilgotnym lub zlokalizowanym w pobliżu oczka wodnego.
Roślina źle znosi przesuszenie i wymaga regularnego podlewania, szczególnie w sezonie letnim.
Charakterystyczne, czerwone wybarwienie lobelii sprawia, że roślina wyróżni się na każdej rabacie ogrodowej. Lobelię szkarłatną warto sadzić w grupach. Można ją komponować na zasadzie kontrastu kolorystycznego (np. z werbeną) lub podobieństwa warunków uprawy (inne byliny). Idealna będzie rabata słoneczna, wyeksponowana, a także obrzeża ścieżek i chodników. Lobelię szkarłatną warto także uprawiać na nasłonecznionych tarasach jako roślinę doniczkową.
Kiedy sadzi się lobelię szkarłatną?
Lobelię można posadzić z nasion lub zakupić gotowe sadzonki. Nasiona wysiewa się dość wcześnie, bo od lutego do kwietnia. Młode siewki wymagają ustawienia w ciepłym, nasłonecznionym miejscu. Rozsada wymaga pikowania, a na stałe miejsce rośliny przesadza się zazwyczaj w połowie maja. Zalecane jest zachowanie odstępu ok. 25 cm pomiędzy kolejnymi sadzonkami.
Lobelię szkarłatną można sadzić w gruncie także na jesień. Roślina jest byliną, ale może wymagać dodatkowej ochrony przed mrozem. Późną jesienią należy ją przykryć (np. gałązkami jodły), a rośliny sadzone w doniczkach przenieść do domu.
Czytaj też: Jak wzmocnić cebulki tulipanów na kolejny rok? Zrób to, gdy kwiaty przekwitną
Jak długo kwitnie lobelia szkarłatna?
Lobelię szkarłatną zalicza się do roślin, które zakwitają późno, zazwyczaj od lipca lub od sierpnia. Bylina kwitnie intensywnie przez całe lato aż do pierwszych przymrozków (wrzesień lub październik). Kwiaty lobelii tworzą dwuwargowy kielich rosnąc w kwiatostanach o pokroju kłosowatym. Ozdobne są także pędy rośliny, przybierające w miarę wzrostu ciemnoczerwoną barwę. Bordowe smugi są również widoczne na ciemnozielonych liściach lobelii szkarłatnej. Lobelię można wykorzystać m.in. jako oryginalny kwiat cięty. Kwiaty utrzymują się dość długo w wazonie.
Czytaj też: Najlepsza alternatywa dla ziemniaka? To warzywo jest zdrowe i łatwe w uprawie
- Tagi:
- bylina
- lobelia szkarłatna
- lobelia