Bób z makaronem
W kuchni polskiej bób jest znany i stosowany już od dawna. Przyrządza się z niego wiele przekąsek, zup, jarzynek, a także dodaje do wielu potraw jarskich i mięsnych. Przez cały rok można kupować bób mrożony lub konserwowy, ale najlepszy jest świeży. A sezon na niego właśnie się rozpoczął.
Do gotowania najlepszy jest bób młody, niezupełnie dojrzały, o jasnozielonych ziarnach. Są trzy sposoby gotowania i jedzenia bobu. W pierwszej kolejności należy go opłukać, włożyć do wrzątku i gotować 3-4 minuty. Potem osączyć na sicie, obrać z łupinek, zalać ponownie wrzącą wodą, gotować 20 -25 minut - osolić pod koniec gotowania. Bób można przygotować jeszcze w inny sposób, czyli opłukać ziarna, gotować około 30 minut, a pod koniec gotowania osolić. Osączyć go na sicie, przelać zimną wodą i obrać z łupinek. Jednak najbardziej wartościowy jest bób jedzony z łupinkami i taki właśnie preferuję - ugotowany, polany masłem z tartą bułką. Do wody z gotującym się bobem można też wrzucić gałązkę selera, która nada warzywu smacznego aromatu.
Nie masz pomysłu na obiad? Już wiemy jak ugotować bób, w związku z tym wypróbuj makaron z bobem:
Składniki:
- 500 g bobu
- 400 g makaronu
- 1 łyżka masła lub oliwy z oliwek
- 140 g boczku w plasterkach, drobno pokrojonego
- 1 ząbek zmiażdżony czosnku
- 200 ml śmietanki kremówki
- 1 garść grubo posiekanej mięty
- 2 łyżki startego parmezanu
- sól i pieprz.
Wykonanie:
Bób gotuję w osolonej wodzie aż będzie al dente (nie możemy go rozgotować). Odcedzam i odstawiamy na bok. Na patelni rozgrzewam masło lub oliwę i wrzucam drobno pokrojony boczek. Smażę aż będzie chrupiący. Następnie dodaję czosnek przeciśnięty przez praskę i całość mieszam. Dolewam śmietanę, mieszam, a na koniec dodaję bób oraz grubo posiekaną miętę. Redukuję sos przez ok. 3 minuty, po czym wsypuję starty parmezan, lekko mieszam całość i dodaję makaron ugotowany al dente.
Inne przepisy. KLIK
Bób ma wysoką wartość odżywczą. Jego wartość kaloryczna w 100 g to około 66 kcal. Zawiera 4,1% białka, 7,1% węglowodanów, 0,6% tłuszczu, 4,2% błonnika oraz witaminy z grupy B, witaminę C, a także fosfor, wapń, magnez, sód.