Będzie ozdobą ogrodu przez całe lato. Jej uprawa jest naprawdę prosta

Dzwonek skupiony, czyli Campanula glomerata, to roślina wieloletnia, która kwitnie przez całe lato – od czerwca do września. Naturalnie rośnie w klimacie umiarkowanym w Europie i Azji. Znaleźć ją można na łąkach i skrajach lasów. Świetnie jednak sprawdza się także jako kwiat ogrodowy. Jej łodygi są dość długie i mogą sięgać 60 centymetrów. Są delikatnie owłosione, mogą też być lekko zabawione na czerwono. Jej liście są odziomkowe i sercowate. Kwiaty to delikatne rozchylone dzwonki skupione w główkę, najczęściej fioletowe, jednak w zależności od odmiany mogą być też niebieskie lub białe.
Czytaj też: Zmieszaj i spryskaj chwasty. Zapomnisz o pieleniu na długi czas
Dzwonek skupiony. Warunki uprawy
Dzwonek skupiony nie ma dużych wymagań, a jego uprawa nie jest skomplikowana. Stanowisko, w którym będzie najlepiej rósł, powinno być słoneczne, ale równie dobrze radzi sobie w półcieniu. Gleba powinna być przepuszczalna, umiarkowanie żyzna i wilgotna, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Dla tej rośliny krótkie susze nie są problemem, jednak gdy okres bez deszczu się przedłuża, a lato jest upalne, należy ją podlewać. Roślina świetnie znosi też zimę. Jest mrozoodporna i może pozostać przez chłodne miesiące w glebie bez konieczności okrywania.
Dzwonek nie przepada za przeciągami, jeśli więc posadzi się go tuż obok nieco wyższych roślin, które osłonią go przed wiatrem, będzie rósł jeszcze lepiej. Dobrze czuje się na przykład przy trawach ozdobnych.
Kiedy sadzić dzwonek skupiony?
Dzwonek skupiony ma dwa terminy sadzenia – można to zrobić albo wiosną, kiedy ziemia już rozmarznie i będzie to możliwe, albo pod koniec lata, gdy przestanie kwitnąć. Ten niemal jesienny termin sprawi, że roślina ukorzeni się, zanim nadejdzie zima, co jest istotne w przetrwaniu zimowych miesięcy. Dzwonki należy sadzić w odległości około 40 centymetrów, aby mogły swobodnie rosnąć. Co ciekawe, ta roślina z roku na rok jest coraz bardziej okazała, dlatego by ją odmłodzić i sprawić, by nie rozprzestrzeniała się zanadto, warto średnio co trzy lata podzielić kępy.
Czytaj też: Żółte kwiaty przypominają róże. Ta roślina będzie ozdobą wiosennego ogrodu
Jak dbać o dzwonek skupiony?
Roślina ta nie jest wymagająca pod wieloma względami, także pielęgnacji. Przede wszystkim należy skupić się na dwóch jej elementach – odpowiednim podlewaniu, a także przycinaniu. Dzwonek skupiony należy podlewać najlepiej co kilka dni. Roślina nie powinna być przesuszona, ale przelanie korzeni też jej nie służy, dlatego warto obserwować podłoże.
Czytaj też: Posadź w maju zamiast trawnika. Stworzy prawdziwy dywan z kwiatów
Z kolei przycinanie warto przeprowadzić każdego roku po przekwitnięciu rośliny. Ścinanie przekwitłych pędów ma pozytywny wpływ na pojawianie się nowych, co wiąże się też z ponownym rozkwitem. Poza tym takie zabiegi odmładzają roślinę.
W przypadku ubogiego podłoża można również wiosną i jesienią zasilać glebę nawozami do kwiatów kwitnących, jednak w umiarkowanych ilościach.