Dezynfekcja w rolnictwie - metody, rodzaje i sprawdzone środki
Substancje czynne w środkach dezynfekcyjnych
Jak podaje ekspertka z Agro-Trade produkty dezynfekcyjne ze względu na swoją kompozycję tj. zawartość substancji czynnych i substancji dodatkowych, mogą różnić się właściwościami, skutecznością. - Należy zawsze odpowiednio dobrać produkt do konkretnego zastosowania, tj. pieniący, gdy wymagana jest aktywna piana; termostabilny, gdy podlegać będzie zamgławianiu termicznemu - zaznacza Urszula Piwońska. W środkach dezynfekcyjnych znajdują się tzw. substancje czynne, które zgodnie z definicją z „Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 z dnia 22 maja 2012 r. w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych”, działają na organizmy szkodliwe lub przeciwko nim.
Czytaj także: Dezynfekcja w chlewni: zamgławianie czy oprysk?
Substancje czynne obecne w dezynfektantach można podzielić na kilka grup, m.in. fenole, alkiloaminy, nadtlenki (utleniacze), aldehydy, alkohole, jodofory, uwalniające chlor aktywny.
- Najbardziej popularną grupą są jednak aldehydy oraz substancje utleniające. Wykazują one szerokie spektrum bójcze. Dużą popularnością cieszą się też substancje wydzielające aktywny chlor, zwłaszcza w preparatach myjąco-dezynfekcyjnych - podaje biolog Piwońska.
Stosować się do zaleceń producenta środka dezynfekcyjnego
- Wybierając produkty dezynfekcyjne, należy zwracać uwagę na ich skład, zastosowaną substancję czynną, jej stężenie, dawki użycia i czas działania. Pokutuje przekonanie, że jak drapie w gardle lub łzawią oczy, wtedy produkt jest skuteczny. Nic bardziej mylnego - wyjaśnia Joanna Adamska, kierownik Laboratorium Mikrobiologicznego Przedsiębiorstwa Badawczo-Produkcyjnego Acrylmed.
Czytaj także: Jak prawidłowo przeprowadzić dezynfekcję pojazdów?
Urszula Piwońska zaznacza, że w zależności od rodzaju prowadzonej działalności powinniśmy wybrać preparat dezynfekcyjny zgodnie z jego przeznaczeniem. - Jeżeli specjalizujemy się w hodowli drobiu, trzody chlewnej czy bydła, powinniśmy wybrać preparat przeznaczony do stosowania w weterynarii. Jeżeli natomiast naszą profesją jest ogrodnictwo szklarniowe wówczas preparat do dezynfekcji powinien być dopuszczony do stosowania w tych warunkach - przypomina Urszula Piwońska i dodaje, że w zależności od rodzaju występujących drobnoustrojów wybrany przez nas preparat powinien wykazywać działanie bakteriobójcze, wirusobójcze lub grzybobójcze.
- Jest to niezwykle istotne, ponieważ preparatem o działaniu grzybobójczym, który nie ma potwierdzonej urzędowo skuteczności wobec wirusów, możemy nie usunąć wirusa, którego chcemy zwalczyć - wyjaśnia ekspertka z Agro-Trade.
Tłumaczy, że aby mieć pewność, że zabieg dezynfekcji przebiegnie prawidłowo i skutecznie, powinniśmy ściśle stosować się do zaleceń producenta umieszczonych na etykiecie produktu. Dotyczy to zarówno sposobu aplikacji, stężenia, jak i czasu działania.
- Nowoczesne środki biobójcze są przeznaczone do kierunkowego działania. Nie zawsze więcej oznacza lepiej. Przedawkowywanie może prowadzić do wytworzenia się odporności, być niebezpieczne dla użytkownika i środowiska. Istotne są informacje o zagrożeniach, jakie niesie użycie każdego produktu oraz informacje o środkach ostrożności wynikających ze składu - wtóruje Joanna Adamska z Acrylmed.