Debata byłych ministrów rolnictwa - co będzie w czasie żniw?
Kongres "Polska Wieś XXI" trwa - czy wiedza i doświadczenie byłych ministrów rolnictwa mogą pomóc w analizie problemów, identyfikacji trendów i prognozowaniu przyszłych wyzwań dla sektora rolnego? Jakie wnioski mozna wyciągnąć z tej debaty?
Byli ministrowie rolnictwa zabrali głos
Kongres zainaugurowała debata panelowa, w której udział wzięli byli ministrowie rolnictwa Polski - oto, jakie mieli spostrzerzenia.
Henryk Kowalczyk - "Łatwo jest oceniać po fakcie"
Zdaniem polityka, Polska starała się być aktywna w bieżącym kryzysie gospodarczym.
- Kryzys, który jest w tej chwili ma różne przyczyny. Inaczej wygląda coś z perspektywy czasu a inaczej, jak jesteśmy w danym momencie czasowym - stwierdził wicepremier Kowalczyk i kontynuował - 12 maja Komisja Europejska wydała komunikat o utworzeniu korytarzy solidarnościowych. Dopominaliśmy się [od UE - przy. red.] konkretnej pomocy, kontenery, pociągi, środki przeładunkowe - żadnej technicznej pomocy nie było.
Jan Krzysztof Ardanowski - "Nie wierzę w to, że uda się wywieźć zboże"
Były minister rolnictwa, uważa, że trzeba wstrzymać na jakichs czas napływ tych produktów z Ukrainy, które zagrażają polskiemu rynkowi.
- Jesteśmy w stanie powiązać rolnictwo Polski i Ukrainy, przede wszystkim stawiając na przetwórstwo w Polsce - zauważa Jan Krzysztof Jurgiel i dodaje - Możemy dla rolnictwa polskiego i ukraińskiego zapewnić przyszłość, bo - zgadzam się z Sawickim - na żywność na świecie zapotrzebowanie będzie.
Artur Balazs - "Wspólna polityka rolna nie jest doskonała"
Polityk zaznacza, że Ukraina jest krajem o ogromnym, większym od Polski potencjale.
- My na razie żadnego problemu nie rozwiązalismy, to jest początek drogi, bardzo ryzykownej, niebezpiecznej, w której potrzebny jest ogromny wysiłek, by po pierwsze magazyny uwolnic na żniwa, po drugie, żeby cena była ceną rynkową, która daje szansę producentom na pewien zysk, żeby ten rynek zbożowy zaczął funkcjonować - podkreśla Artur Balazc.
Janusz Byliński - "Nie można konfliktować się ani z UE ani z Ukrainą"
Były minister uważa, że problemy zaczynają się zazębiać.
- Jeżeli Ukraina jest takim producentem żywności, że wystarczy na zaopatrzenie całej Europy, czy Polska od dawna już nie powinna pieniędzy unijnych przeznaczać na produkcję niszową, czyli produkcję ekologiczną, bo tą żywnośc mozna drożej sprzedać - zastanawia się Janusz Byliński.
Roman Jagieliński - "Odpowiadamy za grzech zaniedbania rządzących"
Polityk podkreśla, że trzeba odpowiadać za całe społeczeństwo, a nie tylko za rolnictwo.
- My, byli ministrowie, w ubiegłym roku, z inicjatywy Artura Balazsa, wystąpiliśmy z pismem do premiera, prezydenta i ministra rolnictwa mówiąc o tym, że magazyny na wschodzie są zasypane, że trzeba wszystko zrobić, żeby odładować magazyny i przeprowadzić skup w 2022 roku - wyjaśnia Roman Jagieliński.
Gabriel Janowski - "Wieś zaczęła się zwijać"
Minister rolnictwa z lat 1991-1993 podkreśla, że rolnictwo jest obciążone biurokracją.
- Od brdzo prostych sformułowań i zasad przeszliśmy do rzeczy absolutnie nieakceptowalnych - zauważa Gabriel Janowski i tlumaczy - dzisiaj programy rolne to są tęgie opracowania. Kto się z tym jest w stanie zapoznać, stosować? To jest chore.
Krzysztof Jurgiel - "Nie będę odnosił się do bieżącego kryzysu"
Polityk, który połączył się zdalnie, odniósł się do polityki rozwoju kraju i UE.
- Poilityka powinna przewidywać te zjawiska, które mamy dzisiaj, chociażby zarządzanie kryzysem, w jaki sposób postępować i w Polsce przyjeto taki system zarządzania rozwojem, jest to w ustawie z 2006 o zasadach prowadzenia polityki rozwoju - powiedział Krzysztof Jurgiel.
Jarosław Kalinowski - "Na inwestycje w rolnictwie jest za mało pieniędzy"
Były minister rolnictwa połączył się on-line, który zauwżył, że właśnie w tej chwili na forum Rady, jest dyskusja ambasadorów państw członkowskich nad tym, czy przedłużyć bezcłowy import z Ukrainy.
- Nie jestem dobrej myśli. Korytarze solidarnościowe były fikcją. To, z czym mamy dzisiaj do czynienia, to jest tylko namiastka tego, co nas czeka, kiedy wojna się skończy i gdy Ukraina obierze szybki kurs na członkowstwo w Unii Europejskiej - zauważa Jarosław Kalinowski.
Wojciech Mojzesowicz - "Jestem przeciwny wejścia Ukrainy do UE"
Polityk zaznaczył, że Ukraina nie jest przygotowana do wejścia do UE, nie ma standardów, a ich brak to zniszczenie tych, którzy te standardy utrzymują.
- Przez 3 miesiące nie wywieziemy zboża z Polski, 5-6 milionów ton, nie ma takiej technicznej możliwości - zaznaczył Wojciech Mojzesowicz i dodał - trzeba było to zboże badać i na podstawie badań je zakwestionować.
Marek Sawicki - "Płatności produkcyjne a nie płatności za posiadanie powierzchni"
Minister rolnictwa w latach 2007-2012 i 2014-2015 uważa, że potencjał produkcyjny Ukrainy przy niedotrzymaniu europejskich standardów to zagrożenie nie tylko dla rolnictwa polskiego.
- W momencie, kiedy zostało zablokowane Morze Czarne, jeśli ktoś udawał, że poprzez Europę wyżywimy Afrykę przez Morze Bałtyckie, to nas zwyczajnie okłamywał. To zdjęcie ceł, to otwarcie rzekomych korytarzy humanitarnych słuzyło uratowaniu biznesu kilku dzisięciu oligarchów - zauważył Marek Sawicki.
Andrzej Śmietanko - "Rolnicy stracili około 10 miliardów złotych"
Polityk zastanawiał się, jak to jest, że ze współczucia dla Ukrainy zawiesiliśmy cła, żeby to zboże trafiło do Afryki - uważa, że cło byłoby do zwrotu po przesłaniu zboża poza Polskę, zatem nie trzeba było go zawieszać.
- Co będzie za trzy miesiące w czasie żniw, to jest pytanie, na które wszyscy sobie musimy odpowiedzieć - apeluje Andrzej Śmietanko i dodaje - natychmiast trzeba przywrócić cła i wtedy problem się sam rozwiąże.
Należy słuchać rolników!
Warto jednak zauważyć, że doświadczenie samych byłych ministrów rolnictwa może nie wystarczyć do pełnego zrozumienia i rozwiązania wszystkich problemów w rolnictwie. Konieczne jest także uwzględnienie innych perspektyw, takich jak perspektywa producentów rolnych, naukowców, ekonomistów i innych ekspertów branżowych. Wszystkie te perspektywy razem mogą zapewnić bardziej kompleksowe podejście do analizy i rozwiązania problemów w sektorze rolnym.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
Jakie będą nowe formy pomocy dla producentów rolnych - o tym przeczytasz tutaj, kliknij proszę.