Czy wszystkie firmy rolnicze muszą mieć NIP? Sprawdziliśmy!
Numer Identyfikacji Podatkowej to jeden z podstawowych znaków rozpoznawczych przedsiębiorcy. W znacznym stopniu ułatwia rozliczenia i załatwianie wielu formalności podatkowych czy urzędowych. Co więcej: zgodnie z aktualnymi regulacjami jest zasadniczo niezbędny w celu m.in. dokonywania firmowych zakupów. Jednocześnie wciąż istnieje pewna grupa osób prowadzących własną działalność, która jest zwolniona z obowiązku posługiwania się indywidualnym numerem identyfikacji podatkowej. Warto dowiedzieć się, na jakich podstawach mogą funkcjonować niektóre firmy rolnicze i co może zastąpić w ich przypadku NIP.
Firmy rolnicze w bazie firm
Rolnictwo to szczególny sektor gospodarki. Z jednej strony wciąż jego wkład w Produkt Krajowy Brutto jest stosunkowo wysoki i plasuje się na poziomie ok. 3% (a biorąc pod uwagę zatrudnienie w całym sektorze rolno-spożywczym to ok. 10%). Z drugiej jednak cechuje się dosyć dużym wewnętrznym zróżnicowaniem.
Rolnicy coraz częściej prowadzą pełnowymiarowe, duże biznesy, w których znajduje zatrudnienie wiele osób i które generują wysokie przychody. Nie brakuje też mniejszych gospodarstw, w tym małych firm rodzinnych o nieco mniejszym potencjale. Tę sytuację obrazują również dane z bazy firm ALEO.com.
Dzięki niej można w łatwy sposób uzyskać informacje zarówno na temat konkretnego podmiotu, jak i całej branży. Bardzo często, posługując się bazą firm, wprowadzamy do niej NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej, z którego zwykle korzystają przedsiębiorcy. Może się jednak okazać, że nie każdy rolnik prowadzący swój biznes będzie go posiadał.
Co musisz wiedzieć o numerze NIP?
Do 2012 roku Numer Identyfikacji Podatkowej był przydzielany każdemu podatnikowi w Polsce, w tym również osobom fizycznym. Od 1 września 2011 roku osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie otrzymują go, a w celu rozliczeń z fiskusem posługują się numerem PESEL. Oczywiście NIP jest im przydzielany w momencie, w którym decydują się na założenie własnej firmy.
NIP jest przede wszystkim identyfikatorem konkretnego podatnika. Składa się z 10 cyfr. Pierwsze trzy reprezentują urząd skarbowy, który nadał NIP, a ostatnia stanowi cyfrę kontrolną. NIP jest obecnie niezbędny do rozliczania się przedsiębiorców z organami administracji podatkowej. Często korzystamy też z niego w przypadku kontaktu z organami kontroli, bankami i innymi instytucjami.
Działalność rolnicza a NIP: kiedy nie będzie konieczny?
Choć NIP jest w obecnym systemie jednym z podstawowych atrybutów przedsiębiorców, wciąż można spotkać się z sytuacją, w której osoba prowadząca własną działalność go nie posiada. Dotyczy to zwłaszcza działalności rolniczej, ponieważ pewna część rolników rozlicza się przy pomocy ryczałtu, czyli nie są oni czynnymi podatnikami VAT i w świetle obowiązujących przepisów, choć prowadzą działalność rolniczą, nie są podatnikami prowadzącymi działalność gospodarczą.
Wynika to z wyłączenia pewnych obszarów, w tym upraw rolnych, chowu i hodowli zwierząt, leśnictwa czy ogrodnictwa z zapisów ustawy. Takie osoby nie posługują się więc NIP-em, lecz numerem PESEL. Również on znajdzie się na różnego typu dokumentach czy deklaracjach podatkowych. Co ważne, jeżeli rolnik chce zrezygnować ze zwolnienia i zostać czynnym podatnikiem VAT, będzie musiał uzyskać numer NIP.
Kim jest rolnik ryczałtowy?
Możliwość prowadzenia działalności rolniczej i rozliczania się ryczałtem przy jednoczesnym zwolnieniu z obowiązku rejestracji jako płatnik VAT jest nadal chętnie wybierana przez część rolników. Zgodnie z tekstem ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług poprzez rolnika ryczałtowego rozumie się osobę dokonującą „dostawy produktów rolnych lub świadczącą usługi rolnicze, korzystającą ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych”.
Choć rolnik tego typu nie jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów i w myśl ustawy przysługuje mu możliwość rezygnacji z rejestracji jako podatnika VAT, nadal dysponuje pewnymi możliwościami, z których standardowo może korzystać przedsiębiorca.
W jego przypadku szczególnym rozwiązaniem są przy tym faktury VAT-RR, które wystawia nie sprzedający, a nabywca płodów rolnych. Osoba korzystająca z tej formy rozliczeń musi natomiast każdorazowo złożyć oświadczenie o fakcie bycia rolnikiem ryczałtowym i korzystaniu ze zwolnienia z podatku VAT.