Czesi wprowadzili wzmożone kontrole nad polską wołowiną
Powodem jest afera mięsna i ujawnione nagrania z nielegalnym ubojem bydła. Działań strony czeskiej nie popiera unijny komisarz. Czy pomoże Polsce?
Ministerstwo rolnictwa podało, że Czechy wprowadzają "nieproporcjonalne środki w zakresie kontroli polskiej wołowiny". O co konkretnie chodzi, tego resort rolnictwa już nie podaje. Istnieją obawy, że zbyt wygórowane wymagania doprowadzą do sytuacji, w której Czesi zaprzestaną skupować z Polski wołowinę. Tego chcą uniknąć branża oraz ministerstwo rolnictwa. Wczoraj Jan Krzysztof Ardanowski rozmawiał z z komisarzem UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem. Wspomniał o sprawie. Prosił, by Komisja Europejska przekonała Czechy do cofnięcia wprowadzonych obowiązkowych kontroli wołowiny pochodzącej z Polski. Dodał, że prowadzi ścisłą współpracę ze stroną czeską w celu wyjaśnienie sytuacji.
Czytaj także: Ardanowski: Przestępcy będą eliminowani z rynku
Zaznaczył także, iż Polska bardzo poważnie podchodzi do wypełnienia nałożonych zobowiązań i realizuje zalecenia Komisji Europejskiej wynikające z przeprowadzonego audytu. Zostały one podzielone na dwie grupy: jedne do szybkiego wprowadzenia i drugie wymagające zmian ustawowych. Trwają kontrole nad ubojniami bydła. Mają one potrwać do końca marca 2019 r.
- Podczas kontroli stwierdzano jedynie drobne uchybienia, które są na bieżąco usuwane. Nie znaleziono do tej pory poważnych nieprawidłowości. Przeprowadzona została również akcja informacyjna wśród rolników dotyczącą postępowania w przypadku konieczności uboju zwierząt pourazowych - podał resort rolnictwa.
Uruchomiono także dostęp dla inspektorów weterynaryjnych do rejestru zwierząt online i wprowadzono elektroniczne wersje dzienników przed i poubojowych. Minister podkreślił, że podjęte przez Polskę zobowiązania wobec Komisji Europejskiej są ściśle realizowane.
Komisarz Andriukaitis zaproponował zorganizowanie trójstronnego spotkania Polska - Czechy - Komisja w dniu 18 marca 2019 r. na marginesie Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa. Komisarz podkreślił, że nieproporcjonalne środki wprowadzone przez Republikę Czeską godzą w całą Unię Europejską, gdyż podważają skuteczność obowiązujących regulacji i wyraził nadzieję na osiągnięcie porozumienia z Republiką Czeską bez wprowadzania tego punktu pod głosowanie w ramach Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz.
Strona polska, podczas spotkania w dniu 18 marca 2019r. zobowiązała się przekazać szczegółową listę podjętych działań organizacyjnych i legislacyjnych.