Co z obrotem ziemią od stycznia?
Czy ustawa z sierpnia 2015 r. o kształtowaniu ustroju rolnego nie wejdzie w życie, jak zapowiadano, w styczniu? PiS chce ją zablokować.
Zgodnie z planami, miałaby wejść ona w maju 2016 r. Przesunięcie terminu obowiązywania znowelizowanej, uchwalonej w sierpniu ustawy ma dać czas posłom na skonstruowanie nowego dokumentu
Jest to pierwszy projekt ustawy związany z rolnictwem, jaki wpłynął do Sejmu w obecnej kadencji. Dokument dotyczący kształtowania ustroju rolnego skierowano do I czytania na Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Uzasadnienie posłom przedstawił Jan Krzysztof Ardanowski (PiS).
Jak czytamy na stronie sejmowej: „Projekt dotyczy przesunięcia terminu wejścia w życie ustawy z dnia 1 stycznia na dzień 1 maja 2016 r., tak aby Agencja Nieruchomości Rolnych mogła dostosować się do szeregu nowych regulacji i obowiązków zawartych w tej ustawie, w sferze obrotu nieruchomościami rolnymi”.
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przychylnie ustosunkowała się do projektu. W związku z tym podczas posiedzenia Sejmu 9 grudnia wystąpiła z wnioskiem, by uchwalić projekt ustawy bez poprawek. Ostatecznie w środę, 16 grudnia podczas obrad Sejmu spośród 440 posłów obecnych na sali nad nowelizacją zagłosowało 290, natomiast 144 było przeciw, a 6 posłów wstrzymało się od głosu.
Dokument przedstawiony przez PiS miałby zablokować wejście w życie 1 stycznia 2015 r. znowelizowanej ustawy z sierpnia 2015 r., którą skonstruowali posłowie PO - PSL. Prawo i Sprawiedliwość ma swoją wizję co do tego, jak powinien kształtować się ustrój rolny.
- Dokument przedstawiony przez PO - PSL to bubel prawny, co jest podkreślane przez ekspertów i notariuszy. Ustawa ta zablokowałaby obrót ziemią, ale nie zabezpieczałaby przed nieformalnym nabywaniem ziemi przez osoby, które niekoniecznie zajmują się rolnictwem - wyjaśnia minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.
PiS chce na początek wprowadzić w niej zmiany. - Proszę pamiętać, że stara ustawa przy dobrze pracujących urzędnikach blokowała pewien rodzaj zbywania, czyli umożliwiała prawo pierwokupu, tylko to nie było generalnie stosowane z różnych względów - tłumaczy Krzysztof Jurgiel.
Dlatego dla szefa resortu rolnictwa istotne jest, by w przyszłości wprowadzić nową ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego. - Polsce jest potrzebna konkretna Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, nie tylko odnosząca się do zbywania nieruchomości. Ustawa ta musi określić role państwa w zakresie wspierania gospodarstw rodzinnych, podobnie jak to jest w innych państwach, ale też sprawa udzielanej pomocy rolnikom powinna być zawarta w jednej ustawie - wyjaśnia.