Co z dopłatami za sprzedane zboże? Miliony ton zalegają w magazynach
Przypomnijmy: Polska ma obecnie ok. 9 milionów ton nadwyżki zboża. Co z nim zrobić? Jak przygotować magazyny na tegoroczne żniwa, które zbliżają się coraz bardziej?
CZYTAJ WIĘCEJ: Ponad 9 mln ton nadwyżki zboża w polskich magazynach. Co z nimi zrobić?
Problem jest bardzo duży. W ostatnim czasie omawiany był wielokrotnie, ponieważ rozregulowany rynek spowodował ogromne problemy polskich rolników.
O sprawie dyskutowano m.in. podczas tegorocznego Europejskiego Forum Rolniczego, podczas którego z ust ministra rolnictwa po raz pierwszy padły deklaracje o dopłatach dla rolników - za sprzedane zboże.
CZYTAJ WIĘCEJ: Dopłaty do zbóż, do paliwa, do loch... Co obiecał rolnikom minister na forum?
Dopłaty do zboża. Padły konkretne stawki
Pod koniec marca padły już konkretne stawki, jakie rolnicy mieli w tym roku otrzymać - jako rekompensatę za całą sytuację.
Pisaliśmy o tym szerzej:
CZYTAJ TAKŻE: Jakie są stawki za dopłatę do sprzedanego zboża w 2024 roku?
Pozostaje pytanie: co z realizacją tych planów?
Dopłaty do zboża. Premier rozmawia dziś z szefami resortu rolnictwa
O sprawę pytany był wczoraj podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk.
Jak odpowiadał premier, szacowane koszty - na ratowanie sytuacji na rynku zbóż - to ok. 2 mld zł z budżetu państwa. Czy pieniądze trafią do rolników?
Czy może jednak rozwiązanie będzie inne - w kontekście pozbycia się zalegających ton w magazynach.
Premier zapowiedział, że należy dokładnie sprawdzić planowany mechanizm pomocy tak, by pieniądze nie trafiły do pośredników, traderów, dużych firm transportowanych.
Zgodnie z zapowiedziami, ostateczne decyzje mają zapaść dziś - 10 kwietnia - na spotkaniu premiera z ministerem Czesławem Siekierskim i wiceministrami.
- Będę musiał mieć 100 proc. pewność, że pomoc w rozładowaniu rynku zbożowego przyniesie satysfakcję przede wszystkim polskim rolnikom - podkreślał premier Donald Tusk.
Do tematu wrócimy.
- Tagi:
- dopłaty do zboża
- rynek zbóż