Ta fabryka ciągników kosztowała miliardy. Traktory stąd trafią też do Polski

Weichai Lovol Intelligent Agricultural Technology - czyli potężni chiński koncern zajmujący się produkcją maszyn rolniczych, otworzył w maju swoją nową, ogromną fabrykę ciągników dużej mocy.
Nowa fabryka chińskiego giganta na rynku maszyn rolniczych
Przypomnijmy: koncern w całości należy do tamtejszego Skarbu Państwa - uznawany jest za strategiczny w obszarze produkcji maszyn rolniczych. Do tej pory Lovol produkował rocznie około 100 tys. ciągników, 25 tys. kombajnów zbożowych, 10 tys. sieczkarni do kukurydzy oraz 20 tys. kombajnów do zbioru ryżu. Do tego dochodzą dziesiątki tysięcy maszyn towarzyszących.
Teraz jednak - dzięki nowej i nowoczesnej fabryce - produkcja będzie jeszcze większa. Jeśli chodzi o ciągniki - praktycznie podwoi się.
Zgodnie z zapowiedziami wydajność nowej fabryki w Chinach ma wynosić bowiem ok. 100 tys. ciągników dużych mocy rocznie.
Nowa fabryka Weichei Lovol w Chinach zajmuje ponad 51 hektarów
- Dzięki całkowitej inwestycji w wysokości 3 miliardów juanów nowa fabryka nie tylko wyznacza nową erę inteligentnych maszyn rolniczych w Chinach, ale także przygotowuje Lovol do przekształcenia globalnego przemysłu sprzętu rolniczego dzięki sile „Inteligentnej Chińskiej Produkcji” - opisują wprost przedstawiciele chińskiego giganta.
Warto podkreślić, że fabryka, która powstała w chińskim mieście Weifang w prowincji Szantung (ang. Shandong), zajmuje ponad 51,7 hektarów, z czego sam warsztat montażowy nowych maszyn ma powierzchnię 17 hektarów. Mało tego - całość zrealizowano z myślą o ochronie środowiska oraz oszczędzaniu energii.
- Lovol Intelligent Agricultural Machinery Manufacturing Base jest pierwszą „Zieloną Inteligentną Fabryką” w chińskim przemyśle maszyn rolniczych. Fabryka osiągnęła wiodące w branży poziomy w zakresie ekologicznej ochrony środowiska i oszczędzania energii. Warsztat malarski stosuje zaawansowane procesy, w tym obróbkę cyrkonu, farby na bazie wody, energooszczędne suszenie i systemy oczyszczania LZO, znacznie zmniejszając emisję lotnych związków organicznych. Automatyzacja, cyfryzacja i inteligencja to trzy podstawowe cechy tego nowoczesnego obiektu - opisuje Albert Ciszek, Market Development Manager Lovol and Aupax brands.
ZOBACZ WIDEO WEICHEI LOVOL:
Ogromne wskaźniki automatyzacji. W nowej fabryce ciągników w Chinach pracuje 500 robotów
Nowa fabryka szczyci się wyjątkowymi wskaźnikami automatyzacji: 93% w obróbce, 95% w malowaniu podwozia i 72% w spawaniu.
- Wykorzystując IoT (internet rzeczy, dop. red.) i duże zbiory danych, zakład zapewnia precyzyjną kontrolę od początku do końca, osiągając spójność produktu na światowym poziomie - podkreślają chińscy przedstawiciele Weichai Lovol.
Zakład produkcyjny wyposażony jest w system aż 500 robotów przemysłowych pracujących w skoordynowany sposób.
- Cała linia produkcyjna wykorzystuje zaawansowane na skalę międzynarodową inteligentne technologie produkcyjne, wykorzystujące dojrzałe i zaawansowane procesy i sprzęt, z wiodącymi w branży wskaźnikami automatyzacji montażu. Znacząco poprawia to wydajność produkcji, jakość produktu i precyzję operacyjną, w pełni realizując zautomatyzowaną, inteligentną i ekologiczną produkcję - dodaje ponadto tym Albert Ciszek.
Szefostwo koncernu podkreślało z kolei w momencie otwarcia fabryki, że jest to krok milowy w rozwoju - planem jest bowiem, by Lovol stał się marką klasy światowej.
- Ta inteligentna baza produkcyjna traktorów reprezentuje nie tylko szczyt inteligentnej produkcji w chińskim sektorze maszyn rolniczych, ale także kluczowy krok w drodze Lovol do stania się marką światowej klasy. Redefiniujemy produktywność rolnictwa poprzez innowacje i dostarczymy jeszcze bardziej wartościowe rozwiązania na rynek globalny - komentował Wang Guimin, sekretarz partii i przewodniczący Weichai Lovol Intelligent Agriculture,
Nowa fabryka ciągników Weichei Lovol w Chinach. Będzie druga faza rozwoju
Warto zaznaczyć, że produkcja nowych ciągników o dużej mocy to dopiero faza pierwsza całego projektu chińskiego koncernu.
- Projekt jest realizowany w dwóch fazach. Faza I, już działająca, koncentruje się na produkcji ciągników o dużej mocy, badaniach i rozwoju oraz testowaniu. Obejmuje ona kompletne jednostki produkcyjne, takie jak obróbka obudowy, montaż podwozia, malowanie podwozia, kompletny montaż maszyn i testowanie. Przy rocznej zdolności produkcyjnej wynoszącej 100 000 sztuk ponad 100-konnych ciągników z przekładnią PowerShift i CVT, może on produkować jeden wysokiej klasy inteligentny ciągnik co 4 minuty. Faza II - w budowie - obejmie wysokiej klasy poligon badawczo-rozwojowy sprzętu rolniczego, wiodącą chińską fabrykę KD oraz centrum dystrybucji logistycznej, zdolne do codziennej międzynarodowej dystrybucji logistycznej 400 kompletnych maszyn i komponentów - wylicza ponadto Albert Ciszek.
Coraz więcej chińskich ciągników będzie trafiać do Europy i Polski
Ciągniki z chińskiej fabryki trafiać będą także do Europy.
Jak zdradzał niedawno - podczas debaty zorganizowanej przez "Wieści Rolnicze" - Albert Ciszek, już w tym roku zadebiutuje na europejskim rynku nowy ciągnik - model P7000 o mocy 240 KM i przekładnią CVT.
- Będzie to duży traktor, bardzo ciężki, z silnikiem 7,4 litra. I po tym ciągniku obiecujemy sobie bardzo dużo i chcemy troszeczkę rozszerzyć wachlarz naszych klientów do których docieramy - mówił Albert Ciszek.
- Tagi:
- traktory
- ciągniki
- Weichai Lovol