Nowy CLAAS XERION po testach w polskich gospodarstwach. Jak wypadły?
Jak zapewniają przedstawiciele marki wyniki pracy nowym XERIONEM serii 12 w dziewięciu gospodarstwach w Polsce są bardzo przekonywujące. Przy zastosowaniu agregatów uprawowych o szerokości 9 m i pracy na głębokości 15-18 cm, w ciągu godziny można było uprawić od 9 do 11 ha. Spalanie wahało się wówczas w granicach 9-13 litrów ON/ha.
Gdy agrotechnika wymagała głębszej uprawy 25-33 cm, wydajność sięgała od 7 do ok. 9 ha/h, a spalanie wahało się w granicach 11,5-15,5 litrów ON/ha.
Ostatni pokaz to praca z 6 metrową maszyną ustawioną na 35 cm, niby nic wielkiego ale pole było gliniaste i dopiero co zostały zebrane na nim buraki cukrowe, nawet w takich ekstremalnych warunkach XERION osiągnął imponujące spalanie 21 ON/ha oraz wydajnością 5 ha/h.
Polscy rolnicy przyznawali, że nowy XERION serii 12 to maszyna bardzo wydajna i przy tym ekonomiczna oraz dopracowana w każdym elemencie. Szczególnie na uwagę w ich przekonaniu zasługiwała:
- doskonała współpraca przekładni bezstopniowej z silnikiem,
- ogromna, komfortowa, amortyzowana kabina z niskim poziomem hałasu
Tak dobre efekty pracy polowej i współdziałania maszyny z operatorem to efekt synergii czterech sił: trakcji, komfortu, wsparcia i zysku.
CLAAS XERION serii 12- siła trakcji
Ponad 24 tony masy własnej, a dopuszczalna masa całkowita to 30 ton. Czy taki kolos nie utknie na pierwszym-lepszym rozmoczonym stanowisku?
Okazuje się, że nie! Na osiągi w zakresie trakcji odpowiada dopracowana sztywna rama, dwie skrętne osie, skrzynia bezstopniowa CMATIC i dwa rodzaje podwozia.
W Europie można zamówić ciągnik XERION serii 12 tylko i wyłącznie na wózkach gąsienicowych TERRA TRAC ze względu na szerokość ciągnika.
Każdy wózek wyposażony jest w odrębny układ smarowania i układ tłumienia drgań. Koła i rolki gąsienicowych wózków napędowych są bardzo łatwe w wymianie.
Do ciągników XERION serii 12 dedykowane są do wyboru dwie o szerokości gąsienic: 914 mm lub 762 mm. W przypadku tej ostatniej wersji szerokość całego pojazdu utrzymuje się poniżej trzech metrów.
Wybierając natomiast standardowe koła, do dyspozycji jest ogumienie bliźniacze o wysokości 2,15 m. To zapewnia maszynie unikalną w tej klasie ciągników dużą powierzchnię styku z glebą. Opony są dostępne w rozmiarach od 710/70 R42 do 800/70 R42.
Prędkość jazdy na podwoziu gąsienicowym to maks. 40 km/h przy zaledwie 1400 obr./min. Wersja TRAC na bliźniakach pędzi nawet 50 km/h przy prędkości obrotowej silnika rzędu 1800 obr./min.
Ciągnikiem XERION można sterować używając kierowania standardowego lub programu kierowania DYNAMIC STEERING. Z układem DYNAMIC STEERING można osiągnąć pełny kąt skrętu na uwrociach przy niewielu obrotach kierownicą. Przy kierowaniu wszystkimi kołami obydwie osie sterowane są zawsze synchronicznie, zapewniając prędkość i zwrotność na polu.
CLAAS XERION serii 12 - komfort
Gdy po raz pierwszy operator wejdzie do kabiny, jego oczom ukazuje się wielkie, przestronne pomieszczenie. Kabina jest największa na rynku, amortyzowana w czterech punktach, w pełni oszklona – z minimalnym udziałem słupków nośnych. Fotel operatora – pneumatycznie amortyzowany i wentylowany, z możliwością obrotu w prawo o 45 stopni. Wbudowane podłokietniki, monitory ukazujące maszynę dookoła i wielofunkcyjny joystick CMOTION.
Do tego dochodzą podnóżki, wygodne podłokietniki, schowki, klimatyzacja i nagłośnienie.
Wraz z rolnikiem w kabinie podróżuje jego osobisty asystent CEMIS 1200. To wszechstronny terminal do wszystkich zastosowań rolniczych. Obejmuje system automatycznego prowadzenia. System może sterować wszystkimi maszynami roboczymi ISOBUS oraz wymieniać dane i zarządzać zleceniami dla każdego pola.
Maszynę zasila 6-cylindrowy silnik marki Mercedes-Benz. Już w dolnym zakresie liczby obrotów silnika w przypadku XERION 12.650 użytkownik ma do dyspozycji moment obrotowy
3100 Nm. Pełna moc silnika jest osiągana przy minimalnym zużyciu oleju napędowego i zaledwie 1600 obrotach/min.
Opcjonalne trzy pompy hydrauliczne tłoczą do 537 litrów na minutę. Nawet przy niskich prędkościach obrotowych silnika ta ilość, wystarcza, aby wydajnie obsługiwać nawet najbardziej wymagające narzędzia.
Dodatkowo na komfort pracy ma wpływ seryjne wyposażenie maszyny w bezstopniową przekładnię CMATIC. Należy podkreślić, że od 01.10.2023r. każdy fabrycznie nowy ciągnik CLAAS z przekładnią bezstopniową CMATIC będzie objęty specjalną ochroną MAXI CARE Protect CMATIC na przekładnię bezstopniową na 5 lat lub 5000 godzin bez udziału własnego. Ochrona MAXI CARE Protect CMATIC będzie obejmowała wyłącznie komponenty przekładni CMATIC. Oczywiście możliwe jest dokupienie ochrony MAXI CARE Protect na cały ciągnik.
Dla tych użytkowników, którzy szukają komfortu w praktycznej obsłudze maszyny, mamy jeszcze jedną dobrą wiadomość. Maska silnika jest jednoczęściowa – co umożliwia szybki dostęp do wszystkich punktów konserwacji. Bieżące czyszczenie chłodnic zapewnia w trakcie pracy wentylator rewersyjny.
Warto wspomnieć również o oświetleniu: W opcji można zamontować do 22 reflektorów! Dają one 53 400 lm światła, co odpowiada iluminacji powierzchni małego boiska sportowego.
CLAAS XERION serii 12 - wsparcie
Bezpośrednio z komfortem pracy i codziennej obsługi maszyny, wiąże się też komfort psychiczny operatora maszyny. Wraz z nabyciem ciągnika XERION – użytkownik dostaje w pakiecie namacalną SIŁĘ WSPARCIA w jego obsłudze.
Ciągnik wyposażony jest bowiem w system telemetryczny CLAAS MACHINE CONNECT. To pozwala właścicielowi na kontrolę napełnienia zbiorników, lokalizacji, liczby godzin pracy i terminów przeglądów. Całość działa w czasie rzeczywistym.
Do dyspozycji jest również system CEMOS, który tak jak trener personalny podpowie jak najlepiej zbalastować i ustawić ciągnik do pracy z daną maszyną roboczą. To wszystko umożliwia zoptymalizowanie procesów roboczych. Systemy elektroniczne sprzężone są z GPS PILOT i terminalem CEMIS 1200.
Elektroniczne wsparcie jest w stanie nawet diagnozować podzespoły maszyny, zawiadamiając właściciela i pobliskiego dealera o konieczności serwisu czy ewentualnej wymianie konkretnego podzespołu.
ZOBACZ TAKŻE: Trzy znane firmy zawarły sojusz. Celem stworzenie autonomicznego zestawu
- Tagi:
- CLAAS XERION
- CLAAS
- technika