Jak działa i pracuje autonomiczny ciągnik? [WIDEO]
Ciągnik autonomiczny to pojazd, który do swojej pracy nie potrzebuje kierowcy. Jeździ - i obrabia pole - sam, po wcześniejszym odpowiednim zaprogramowaniu.
ZOBACZ WIDEO:
Czym jest ciągnik autonomiczny?
Jak konkretnie działa ciągnik autonomiczny?
Przedstawiamy to na przykładzie pierwszego takiego pojazdu w Polsce - Agxeed - o którym pisaliśmy już kilka miesięcy temu na naszych łamach.
- Tak naprawdę jest to niemal standardowy ciągnik rolniczy - z tym, że nie potrzebuje kierowcy. Jest wyposażony w silnik diesla o mocy 156 koni. Napęd na gąsienice w tym przypadku jest przenoszony poprzez agregat, który daje nam prąd. Silnik zasila agregat, a agregat daje nam prąd na silniki elektryczne znajdujące się w gąsienicach, ale też również do napędu WOMu, pompy hydraulicznej. Maszyna jest wyposażona z przodu i tyłu w trzypunktowy układ zawieszenia, ma generalnie wszystko to - co traktor dziś powinien mieć: isobus, wszystkie wyjścia, itd. Maszyna może pracować z prędkością ok. 13,5 km/h - wylicza Konrad Kot, product menager z z firmy Agrihandler, która oferuje wspomniany pojazd na rynku polskim.
Jak działa ciągnik autonomiczny? Jak go obsługiwać?
Do obsługi ciągnika autonomicznego wystarczy de facto komórka, tablet czy komputer. Przed samodzielnym wyruszeniem w pole - trzeba je zmapować.
- Na początku zaczynamy od zmapowania pola. Robimy to tylko raz. Wyjeżdżając na pole mamy specjalną tyczkę-antenę, którą mapujemy pole. Zaznaczamy granicę oraz wszystkie przeszkody np. słupy, studzienki, rowy. Zaznaczamy to i następnie tę mapę, te punkty, które nagraliśmy, wrzucamy sobie do laptopa i na podstawie nich wyznaczamy obszar. Wirtualnie dodajemy narzędzie, z którym maszyna ma pracować. Mówimy jej, co który przejazd ma jechać, w jakich odstępach, z jaką prędkością itd. Wyjeżdżamy maszyną na pole, naciskamy guzik, i zaczyna pracować - opisuje ekspert Agrihandler.
Ustawić możemy oczywiście także głębokość, prędkość, sekwencję hydrauliki itd.
Warto zaznaczyć, że w przypadku Agxeed - ciągnik może pracować praktycznie 24 godziny na dobę - no a przynajmniej tak długo, jak będzie miał paliwo (zbiornik wynosi tu 350 l).
Pojazd nie potrzebuje oświetlenia do pracy, choć oczywiście sam je posiada.
Agxeed możemy sterować za pomocą standardowego pilota - podobnego do tego, jakie mają dzieci w swoich zabawkach.
Ciągnik autonomiczny. Co z bezpieczeństwem?
Wszelką diagnostykę oraz wgląd w bieżące parametry - możemy przeprowadzać bezpośrednio na naszym komputerze.
Ciągnik autonomiczny posiada komponenty, które skanują przestrzeń wokół niej. W momencie, kiedy jakaś przeszkoda pojawi się - na przykład dzikie zwierzę, wielki kamień, czy gdy podejdzie do niej zbyt blisko człowiek - na początku zwalnia. Jeśli system po dalszym zbliżeniu wciąż wykrywa przeszkodę - zatrzymuje się całkowicie i wówczas trzeba zainterweniować.
Prace ciągnika na polu możemy "podglądać" z domu - Agxeed posiada dwie kamery, na których w czasie rzeczywistym możemy obserwować pracę. Obraz jest również streamingowany i nagrywany, żeby później można było wszystko dokładnie odtworzyć.
CZYTAJ TAKŻE: Jak działa robot do podgarniania paszy? [WIDEO]