Ile jest ciągników w Polsce?
Pod koniec listopada, GUS opublikował wyniki badań statystycznych, które podsumowały w całości miniony 2023 rok w rolnictwie.
Ile ciągników jest w Polsce?
W raporcie, wśród wielu pozycji, znaleźć można także liczby odnośnie traktorów.
I tak, według aktualnych danych, w minionym roku w polskich gospodarstwach spisano w sumie 1 mln 464,4 tys. ciągników rolniczych.
Przeciętnie w każdym gospodarstwie rolnym znajdował się jeden ciągnik - jednak pamiętajmy, że to tylko statystyka. W praktyce nie w każdym gospodarstwie traktor się znalazł. Dane pokazują jednak, że im większa gospodarka - tym traktorów jest więcej.
- Udział gospodarstw z ciągnikami w ogólnej liczbie gospodarstw rolnych wynosił ok. 71% i zwiększał się wraz ze wzrostem powierzchni użytkowanych gruntów od ok. 31% w grupie podmiotów do 1 ha UR włącznie do blisko 91% w gospodarstwach o powierzchni powyżej 10 ha użytków rolnych - czytamy w dokumencie pt. "Rolnictwo w 2023 roku", wydanym przez GUS pod koniec listopada tego roku.
CZYTAJ TAKŻE: Zmiany w ustawie. Chodzi o maksymalną prędkość ciągników rolniczych na drodze
Ciągniki jakiej mocy są w polskich gospodarstwach? Aktualne dane GUS
Według danych, najmniej w Polsce jest ciągników o najmniejszych oraz o największych mocach.
- Najmniej odnotowano gospodarstw rolnych z ciągnikami o najniższej mocy (do 15 kW) – ok. 2 procent - czytamy w raporcie GUS.
Przypomnijmy: w oficjalnym obiegu moc silnika zapisywana jest w kilowatach, a nie w koniach mechanicznych (w praktyce przelicznik wynosi ok. 1,36, czyli 15 kW x 1,36 = ok. 20,4 KM)
Ciągników o najwyższej mocy jest z kolei w całej Polsce ok. 12 proc. - chodzi o moc 100 kW i powyżej (czyli ok. 136 KM w górę).
- Zdecydowana większość gospodarstw wyposażonych była w ciągniki o mocy 15-25 kW lub 25-40 kW lub 40-60 kW lub 60-100 kW. W ogólnej liczbie gospodarstw z ciągnikami, jednostki, w których spisano środki transportowe ww. mocy, stanowiły odpowiednio ok. 28%, ok. 31%, ok. 41% i ok. 30 procent - czytamy w raporcie opublikowanym przez GUS.
CZYTAJ TAKŻE: Tractor of the Year 2025. Pierwsza taka nagroda dla autonomicznego ciągnika
Im więcej hektarów tym więcej ciągników w gospodarstwie. Dane GUS
Biorąc pod uwagę powierzchnię użytkowanych gruntów, w gospodarstwach mniejszych obszarowo (do 15 ha) – przypadało średnio od 36 do 171 ciągników na 100 gospodarstw.
Z kolei w gospodarstwach powyżej 15 ha wykorzystywano już więcej niż 2 ciągniki.
- W strukturze ciągników według mocy silnika ciągniki o mocy od 15 do 25 kW, od 25 do 40 kW, od 40 kW do 60 kW i od 60 kW do 100 kW stanowiły ok. 88% ogólnej liczby ciągników - czytamy w badaniu GUS.
CZYTAJ TAKŻE: Sprzedaż idzie w górę? Sytuacja na rynku nowych ciągników