Uwaga! Szkodniki w rzepaku wcześniej niż zwykle. Pojawił się nowy gatunek
![](/media/cache/c7/ee/c7ee8436197a4b765156a2f8e8a54ec9.jpg)
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy zwraca uwagę na to, że przełom lat 2024/2025, to już kolejna zima z rekordowo wysokimi temperaturami powietrza. Uczula jednocześnie na to, że brak okrywy śnieżnej, lub jej niewielkie ilości na terenie kraju mogą nieść za sobą negatywne konsekwencje.
- W przypadku nagłych przymrozków, rośliny mogą ulegać uszkodzeniom. Z kolei wysokie jak na tę porę roku temperatury powodują, że rośliny są zbyt wyrośnięte i w okresie wczesnowiosennym w wielu rejonach kraju będą wymagały zabiegów skracania. Jednak największym problemem jest możliwość wystąpienia, wcześniej niż zwykle szkodników, głównie chowacza brukwiaczka - zaznacza IOR-PIB.
Chowacz brukwiaczek. Czym się charakteryzuje? Jakie szkody powoduje?
Samice chowacza brukwiaczka, jak wyjaśnia Instytut, wczesną wiosną składają do pędu jaja. - Wylęgające się z nich larwy żerują, często gromadnie, wewnątrz łodygi, doprowadzając zwykle do jej deformacji, pękania lub taśmienia - tłumaczy IOR-PIB. Zaznacza przy tym, że silnie zaatakowane rośliny są osłabione, słabiej i nierówno plonują oraz są bardziej podatne na choroby.
Czytaj także: Wiosenne odchwaszczanie zbóż ozimych 2025: Kiedy i czym pryskać?
Instytut przypomina o tym, że w podobny sposób rzepak uszkadza pojawiający się zwykle nieco później chowach czterozębny, którego larwy żerowanie zaczynają najczęściej od ogonków liściowych, by z czasem przedostać się do łodygi. - Uszkodzenia podobne do chowacza brukwiaczka powoduje też, pojawiający się nawet wcześniej, chowacz granatek, jednak ten gatunek jest u nas zdecydowanie mniej liczny i ma znaczenie lokalne - wkazuje IOR-PIB.
Nowy gatunek szkodnika w rzepaku
IOR-PIB zaznacza, że od kilku ostatnich lat na terenie Niemiec zaczyna narastać problem z innym chrząszczem - chowaczem rzepiczakiem. Gatunek ten był od dawna znany z terenu Polski, ale - co ważne - nie wyrządzał większych strat, lub były one przypisywane innym chowaczom. Czym się charakteryzuje wspomniany szkodnik? - Wielkościowo i kształtem ciała jest podobny do „naszego” chowacza czterozębnego. Różni się od niego m.in. tym, że na pokrywach nie ma skupisk łusek jasnobrązowego koloru i jego ciało jest prawie czarne. Aby poprawnie zidentyfikować gatunek trzeba posłużyć się odpowiednim kluczem do oznaczania owadów - tłumaczy IOR-PIB. Podkreśla jednocześnie, że rośliny rzepaku ozimego mogą być już zasiedlone jesienią, a żerujące larwy (lub ślady po ich bytności) można pomylić z larwami innych chowaczy łodygowych. - Na ten problem należy zwrócić uwagę szczególnie na zachodzie Polski - zaznacza Instytut.
Czytaj także: Kukurydza - jaki nawóz azotowy zastosować i kiedy? [KOMENTARZE EKSPERTÓW]
- Tagi:
- szkodniki w rzepaku