Rzepak ozimy - słodyszek w akcji
Informuje o tym w specjalnym komunikacie Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. Problem w szczególności dotyczy miejscowości Winna Góra (Wielkopolska).
- Na plantacjach rzepaku ozimego odnotowano obecność chrząszczy słodyszka rzepakowego, które wyrządzają największe szkody wgryzając się w zamknięte jeszcze pąki kwiatowe, by dostać się do pyłku. Średnio, na naczynie żółte, odłowiono 15 chrząszczy słodyszka rzepakowego i pojedyncze osobniki chowacza czterozębnego - czytamy w komunikacie IOR-PIB.
Słodyszek rzepakowy - progi szkodliwości
Instytut przypomina o tym, że próg ekonomicznej szkodliwości dla słodyszka rzepakowego (zwarty kwiatostan (BBCH 50-52) to 1-2 chrząszcze na 1 roślinie; luźny kwiatostan (BBCH 55-59) - 3-5 chrząszczy na jednej roślinie) nie został jeszcze przekroczony, ale może mieć to miejsce w najbliższych dniach. Wszystko przez to, że temperatura powietrza ma osiągnąć około 15-16°C.
Słodyszek rzepakowy - charakterystyka
Słodyszek rzepakowy to mały chrząszcz o długości od 1,5 do 2,5 mm o czarnym zabarwieniu z połyskiem. Szkodnik ten przygryza pąki kiwatowe. Chce w ten sposób dostać się do pyłku i - niestety - uszkadza tym samym pąki, przez co usychają i opadają. Samice słodszyka składają jaja do wnętrza pąków. Larwy, które się z nich wylęgają, nie czynią jednak większych szkód. Ich długość wynosi od 3,5 do 4 mm. Larwy poczwarczają się w glebie. Postaci dorosłe pojawiają się w licu, żerując do sierpnia - wówczas to szukają kryjówek do przezimowania.
Chrząszcze na pola rzepakowe przelatują najczęściej w okresie przed kwitnieniem, gdy temperatura powietrza osiągnie wartość powyżej 15 stopni C. Szkody na plantacjach powodują głównie chrząszcze, wgryzające się do pąków kwiatowych.
Czytaj także: