Biostymulatory i środki ochrony roślin - czy można łączyć?
Większość biostymulatorów, które rolnikom proponuje Piotr Kotowski z firmy Timac Agro Polska, z powodzeniem można łączyć z fungicydami i nawozami dolistnymi.
- Są jednak pewne wyjątki, dlatego warto zawsze wykonać próbę mieszania przed wlaniem biostymulatora do zbiornika z już przygotowaną cieczą roboczą, zawierającą ŚOR - radzi ekspert.
Podkreśla jednocześnie, że działanie biostymulujące przekłada się również na dużo sprawniejsze wprowadzenie do rośliny substancji aktywnej z zastosowanego łącznie środka oraz mikro- i makroelementów.
- Zastosowanie proponowanych przez nas biostymulatorów w wielu przypadkach wpływa bardzo pozytywnie na status zdrowotny roślin. Wiemy przecież dobrze, że zapobieganie jest lepsze niż leczenie. Dotyczy to zarówno ludzi, jak i zwierząt, podobnie jest też w przypadku roślin - zaznacza Piotr Kotowski.
Wspomina też o tym, że stosowanie biostymulatorów, zawierających w swoim składzie wyciągi z alg morskich, poprawia jakość kutikuli, wpływając na wbudowywanie wapnia, głównego budulca ścian komórkowych.
- Inne produkty z kolei poprawiają absorpcję krzemu, powodując jego dużo wyższą koncentrację w liściach, co sprzyja wyższej odporności roślin na wnikanie patogenów, a nawet ogranicza uszkodzenia przez szkodniki - twarde, ostre liście są bowiem dużo mniej chętnie podjadane przez szkodniki - tłumaczy specjalista.
Krzem odgrywa również ważną rolę w regulacji funkcjonowania aparatów szparkowych co sprzyja lepszemu funkcjonowaniu w okresach stresów wodnych.
W tym miejscu warto również wspomnieć o tym, jak dobierać biostymulatory?
- Dobór w dużej mierze powinien być podyktowany tym, jakie zadanie biostymulator ma spełnić. Czasami biostymulatory są stosowane w momentach, kiedy występują jakieś kryzysowe sytuacje, np. uszkodzenia roślin spowodowane przez przymrozki czy gradobicia. Wtedy podajemy biostymulator, żeby roślina szybciej się zregenerowała. Biostymulację możemy też przeprowadzić zalecamy jednak stosować po to, żeby osiągnąć wyższy plon, aby rośliny wpłynąć na ich lepszy rozwój. mogły lepiej się rozwijać i wykorzystać maksymalnie swój potencjał - radzi Piotr Kotowski.
Czytaj także: