5 rzeczy, które trzeba wiedzieć, stosując biologiczne środki ochrony roślin
Informuje o nich Polskie Stowarzyszenie Środków Ochrony Roślin. Oto one:
-
Etykieta produktu. Biologiczne środki ochrony roślin zawsze należy stosować zgodnie z etykietą-instrukcją produktu.
Przed użyciem należy zapoznać się z etykietą-instrukcją produktu. Etykieta zawiera wytyczne jak prawidłowo zastosować preparat oraz informacje na temat niezbędnych środków ostrożności. W szczególności należy zwrócić uwagę na informacje dotyczące:
- koncentracji i dawki preparatu,
- sposobu użycia, m.in. kolejność dodania preparatu do zbiornika opryskiwacza, liczba zabiegów i interwał pomiędzy zabiegami,
- ostrzeżeń i środków ostrożności,
- instrukcji pierwszej pomocy,
- kompatybilności z innymi produktami,
- daty ważności i warunków przechowywania.
Każdy producent opisuje te kwestie bardzo dokładnie i aby uzyskać wysoką skuteczność preparatu należy bezwzględnie zastosować się do wymagań określonych w etykiecie. Zawsze także warto poradzić się producenta w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.
-
Biologiczne środki ochrony roślin należy odpowiednio przechowywać, aby zapewnić ich wysoką skuteczność.
W etykiecie produktu znajdują się informacje w jakich warunkach powinny być przechowywane biologiczne środki ochrony roślin. Należy zwrócić uwagę zwłaszcza na preparaty, które zawierają żywe mikroorganizmy, często mają one specyficzne wymagania odnośnie do przechowywania. Przykładowo, optymalny zakres temperatury w magazynie może być węższy i wynosić od 4°C do 20°C. Przechowywanie tych produktów w nieodpowiednich warunkach może wpłynąć negatywnie na żywotność mikroorganizmów, a tym samym na ich jakość i skuteczność.
W przypadku biologicznych środków ochrony roślin warto również zwrócić uwagę na okres trwałości produktu, który z uwagi na zawartość żywych mikroorganizmów może być znacznie krótszy niż w przypadku środków chemicznych. Po otwarciu preparatu przestaje on być sterylny, a koncentracja mikroorganizmów może ulec spadkowi poprzez zanieczyszczenie innymi drobnoustrojami, co z kolei może spowodować znaczny spadek skuteczności produktu.
-
Przygotowanie do oprysku. Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu cieczy roboczej i prawidłowej aplikacji biologicznego środka ochrony roślin.
Należy zwrócić uwagę na wskazówki zawarte w etykiecie dotyczące prawidłowego przygotowania roztworu do oprysku, ponieważ mogą się różnić w zależności od formulacji preparatu, m.in. mieszalności z produktami chemicznymi, jakości wody czy kolejności dodania do opryskiwacza.
- Niektóre produkty wymagają wcześniejszego wstępnego przygotowania zawiesiny zanim zostaną dodane do zbiornika opryskiwacza.
- Przygotowując ciecz do oprysku warto też zwrócić uwagę na pH roztworu, które również jest kluczowe do zachowania żywotności mikroorganizmów oraz skuteczności preparatu.
- Wymieszanie preparatu z innymi środkami chemicznymi może skutkować obniżeniem jakości, a tym samym skuteczności preparatu, dlatego należy dokładnie zapoznać się ze wskazaniami w etykiecie.
-
Bezpieczeństwo. Stosując biologiczne środki ochrony roślin należy bezwzględnie pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa.
Nie należy ulegać złudzeniu, że biologiczne środki ochrony roślin nie wymagają stosowania odzieży ochronnej. Podczas stosowania tych produktów należy pamiętać o stosowaniu odpowiedniej, tylko i wyłącznie certyfikowanej odzieży ochronnej, m.in.:
- kombinezonu ochronnego,
- rękawic,
- maski,
- gogli,
- nakrycia głowy,
- odpowiedniego obuwia.
Po skończonym zabiegu należy umyć ciepłą wodą z mydłem ręce i całe ciało. Ubrania, które mogły mieć kontakt z cieczą należy dokładnie wyprać.
-
Czas i warunki atmosferyczne. Biologiczne środki ochrony roślin należy stosować w odpowiednim czasie i przy dogodnych warunkach atmosferycznych.
Na skuteczność stosowanego środka duży wpływ warunki atmosferyczne w trakcie zabiegu. Obecnie większość zabiegów z użyciem biologicznych środków ochrony roślin wykonuje się w szklarniach bądź tunelach, gdzie możliwe jest sterowanie temperaturą czy wilgotnością powietrza. Chcąc stosować biologiczne środki ochrony roślin w uprawach w gruncie należy pamiętać, aby nie stosować produktów podczas silnego nasłonecznienia, podczas ulewnych deszczy i silnego wiatru. Stosowanie biologicznych środków przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych może wpłynąć negatywnie na ich skuteczność, a co więcej może stwarzać ryzyko skażenia środowiska.
Czytaj także: