Choroby grzybowe pszenicy ozimej i ich zwalczanie
Choroby grzybowe atakują pszenicę ozimą od wczesnej wiosny. Ich zarodniki zasiedlają bowiem rośliny uprawne już jesienią. Jak sobie z nimi poradzić?
Spośród chorób grzybowych pszenicy ozimej duże zagrożenie mogą stanowić m.in.: mączniak prawdziwy, septorioza paskowana liści i rdza brunatna.
Mączniak prawdziwy
Mączniak prawdziwy może zaatakować pszenicę ozimą praktycznie przez cały okres wegetacji. Jego sprawcą jest grzyb Blumeria graminis. Poraża on szczególnie liście. Tę chorobę najczęściej i najłatwiej można zaobserwować na najstarszych liściach roślin. Jacek Kałwa, specjalista z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie - Oddział Poświętne w Płońsku, zwraca uwagę na to, że na pszenicy ozimej jesienią jej objawy występują rzadziej niż na wiosnę. - O występowaniu mączniaka prawdziwego świadczy watowata grzybnia, początkowo biała, później ciemniejąca. Pod lupą łatwo zaobserwować poszczególne strzępki, wśród których pojawiają się owocniki w postaci czarnych kropek - opisuje specjalista. - Liście pod grzybnią z czasem żółkną i zamierają. Porażane są kolejno liście, aż do liścia flagowego i kłosów - dodaje. Jak chronić przed mączniakiem prawdziwym rośliny? Jacek Kałwa radzi, aby unikać monokultury zbożowej, stosować nawożenie zrównoważone (azotowe) i siać odmian odporne. Jak zwalczyć tę chorobę? - Stosować układowe zaprawy nasienne oraz stosować fungicydy o różnych mechanizmach działania - mówi pracownik MODR-u.
Rdza brunatna
Rdza brunatna także jest niebezpieczna dla pszenicy ozimej. Wywoływana jest przez patogen Puccinia triticina. Choroba ta może spowodować straty nawet w granicach 50%. Poraża ona głównie liście. Jak ją rozpoznać? - Początkowo na roślinach pojawiają się pojedyncze, nieregularnie rozrzucone, brunatne, pomarańczowe, nieco podłużne lub okrągłe poduszeczki, wielkości 1-2 mm. Powstają one zazwyczaj na górnej stronie blaszki liściowej. Są to skupiska zarodników - urediniospor - informuje Jacek Kałwa. Zaznacza, że w celu ochrony roślin uprawnych przed rdzą brunatną, powinno się: niszczyć samosiewy zbóż, przyspieszać mineralizacji resztek pożniwnych, stosować zrównoważane nawożenie NPK i siać odmian odporne. A jak zwalczać rdzę brunatną? Specjalista radzi, aby stosować np. fungicydy, które zawierają tebukonazol albo biksafen.
Septorioza paskowa liści
Jacek Kałwa zwraca również uwagę na septoriozę paskową liści. Jej sprawcą jest Mycosphaerella graminicola. Grzyb ten zimuje na resztkach pożniwnych. Jest on źródłem infekcji młodych liści. - Pierwsze objawy septoriozy paskowej liści pojawiają się na liściach wschodzącego zboża, jednak najczęściej widoczne są dopiero na wiosnę. Początkowo są to małe, jaśniejsze, podłużne plamy, które szybko żółkną. Plamy z czasem powiększają się, zajmując podłużne, oddzielone nerwami obszary o nieregularnych końcach. Na plamach pojawiają się wczesnym latem ciemne punkty, które są owocnikami grzyba. Przy silnym porażeniu plamy mogą powodować zasychanie całych liści - opisuje pracownik MODR-u. Aby nie dać „pola do popisu” septoriozie, należy postępować tak, jak w przypadku wyżej wymienionych chorób. Dobrze jest także siać pszenicę w optymalnym terminie. Jak zwalczać? W tym przypadku Jacek Kałwa również radzi stosować fungicydy o różnych mechanizmach działania.