Chciał kupić przez Internet ciągnik. Stracił 46 tys. zł!
Miał wyposażyć gospodarstwo w kolejny sprzęt rolniczy. Ostatecznie ciągnika nie zobaczył na oczy, a pieniądze przepadły!
Pokrzywdzonym jest 64-letni rolnik z powiatu ryckiego. O tym, że padł ofiarą oszustwa poinformował w styczniu policję. Jak tłumaczył, znalazł ogłoszenie o sprzedaży ciągnika rolniczego na jednym z portali ogłoszeniowych. Cena towaru była okazyjna, więc zainteresował się ogłoszeniem. Nawiązał telefoniczny kontakt ze sprzedającym, który wydał mu się początkowo wiarygodny. Obaj doszli do porozumienia co do zakupu sprzętu.
- Zgodnie z ustaleniami telefonicznymi sprzedający przesłał mu mailowo umowę kupna sprzedaży. Do wiadomości dołączył dokument z którego pokrzywdzony wywnioskował, iż transakcja odbywa się pod nadzorem portalu aukcyjnego. Po podpisaniu umowy 64-latek odesłał ją sprzedającemu, a następnie w formie elektronicznej otrzymał fakturę z danymi firmy i numerem rachunku bankowego - podaje aspirant sztabowy Agnieszka Marchlak z Lubelskiej Policji.
W dalszej kolejności kupujący przelał na wskazane w fakturze konto bankowe pieniądze w kwocie 46 tysięcy złotych. Gdy ciągnik nie został dostarczony w przewidywanym terminie, mężczyzna zaczął ponaglać sprzedawcę. Ten jednak zwodził go i wskazywał kolejne terminy dostarczenia sprzętu. Niestety, do chwili obecnej towaru nie dostarczył i zerwał kontakt z 64-latkiem. Wówczas mieszkaniec powiatu ryckiego nabrał podejrzeń, iż został oszukany i zgłosił sprawę na policję.
Postępowanie w tej sprawie prowadzą ryccy policjanci.
Policja apeluje o ostrożność w Internecie, podczas transakcji internetowych.
- Rozsądek i ograniczone zaufanie podczas zawierania transakcji on-line uchronią nas przed utratą pieniędzy. Sprawdzajmy opinie o sprzedających, czytajmy regulamin portalu. Pamiętajmy, że mamy możliwość zapłaty za towar w różnej formie, w tym również przy jego bezpośrednim odbiorze. Ważne jest abyśmy zakupów dokonywali przez sprawdzony portal aukcyjny - tłumaczy aspirant sztabowy Agnieszka Marchlak z Lubelskiej Policji.
Czytaj także: Fałszywe informacje uderzają w rolników. Manipulowane są głównie kobiety