Chcesz więcej? Tak, ale musisz wycofać swój wniosek!
Dokładnie chodzi z zgodę Komisji Europejskiej na uruchomienie naboru wniosków o dopłaty do materiału siewnego dla rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi wojną na Ukrainie.
Jest jeden ważny warunek, by skorzystać z tego wsparcia
Jak własnie poinformowała ARiMR ci rolnicy, którzy złożyli wnioski o tego typu pomoc między 25 maja a 10 lipca 2023 r., a chcą skorzystać z nowej oferty wsparcia, muszą wycofać dostarczone do placówek ARiMR dokumenty.
Kto może skorzystać z "nowych" dopłat?
Agencja przypomina, że z dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany w ramach tzw. pomocy wojennej może skorzystać rolnik, który m.in.:
- złożył w 2023 r. wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich;
- nie ubiegał się jeszcze w tym roku o dopłatę do materiału siewnego (a jeżeli w trwającym od 25 maja 2023 r. złożył wniosek o pomoc, musi go wycofać);
- między 15 lipca 2022 r. a 15 czerwca 2023 r. nabył materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany następujących gatunków roślin uprawnych:
- zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;
- rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
- ziemniak.
Co stanowi potwierdzenie zakupu?
ARiMR podkreśla, że potwierdzenie zakupu materiału siewnego stanowi faktura VAT lub jej duplikat.
- Na dokumencie takim muszą się znaleźć: data sprzedaży lub wydania z magazynu, nazwa gatunku i odmiany rośliny uprawnej, kategoria lub stopień kwalifikacji i numer partii - zaznacza Agencja.
Ile wyniesie "nowa" pomoc?
Wysokość pomocy będzie obliczana jako iloczyn stawki pomocy i deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku powierzchni gruntów ornych nie większej niż 50 ha obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym (z wyłączeniem upraw przeznaczonych na przedplon lub poplon).
Oto stawki dopłat:
- 200 zł/ha gruntów ornych obsianych zbożami i mieszankami zbożowymi lub mieszankami pastewnymi;
- 300 zł/ha gruntów ornych obsianych roślinami strączkowymi (z wyłączeniem soi);
- 500 zł/ha gruntów ornych obsianych soją;
- 1200 zł/ha gruntów ornych obsadzonych ziemniakami.
- Pula środków na ten cel wynosi 210 mln zł. W przypadku gdy wnioskowana kwota pomocy przekroczy ten limit, zastosowany zostanie współczynnik korygujący - zaznacza Agencja.
Nabór potrwa do 14 sierpnia 2023 r., a o jego rozpoczęciu Agencja poinformuje.
________________________________________
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.